Između 1100 i 1200 djece rođeno je u svijetu iz odmrznutih jajnih stanica, što je, naravno, malo u odnosu na između 200 i 300 tisuća djece koja su rođena iz odmrznutoga zametka. No, zamrzavanje jajnih stanica metoda je koja se u proceduri izvantjelesne oplodnje koristi tek tri-četiri godine. Rekao je to prof. dr. Velimir Šimunić, predsjednik simpozija o zamrzavanju jajnih stanica, koji je danas održan u Zagrebu.
Nije eksperimentalno
A o svojim iskustvima hrvatskim stručnjacima govorili su dr. Andrea Borini iz Bologne koji ima 224 djece iz odmrznutih jajnih stanica te dr. Amparo Mifsud iz Valencije, koja zamrzava jajne stanice za darivanje i njezini su rezultati znatno bolji nego rezultati liječenja neplodnosti, jer su u programu darivanja jajnih stanica mlade i zdrave žene.
Prof. Šimunić ističe da nakon donošenja novog zakona imamo između 28 i 32 posto uspješnih trudnoća svježim embriotransferom, a u oko deset posto pacijentica višak jajnih stanica je zamrznut i koristit će se u ponovljenom postupku.
– Zamrzavanje jajnih stanica za mene nije eksperimentalna metoda jer bez nje nema čuvanja plodnosti onkoloških bolesnica, nema darivanja stanica pa čak ni liječenja dijela neplodnosti.
Uskoro stiže nova oprema
U sljedeće dvije-tri godine vidjet ćemo hoće li u svijetu metoda zamrzavanja jajnih stanica koristiti više nego danas, no može li zamrzavanje stanica u potpunosti zamijeniti zamrzavanje zametaka u kvaliteti, to danas ne može nitko odgovoriti. Stručnjaci za IVF žele da to bude kvalitetna zamjena zbog problema ostavljenih zamrznutih zametaka kojih je u svijetu 4 milijuna.
Dio ih se koristi za istraživanja matičnih embrionalnih stanica, drugi to ne dopuštaju pa ih čuvaju vječno, a treći ih nakon pet ili deset godina uništavaju – rekao je prof. Šimunić. Inače, nova oprema u naše IVF-centre stiže za mjesec ili dva.
ice ice pingvi,ja idem sad...