Samo 28 saborskih zastupnika potpisom je podržalo GONG-ov prijedlog izborne reforme (po 6 iz HNS-a i Laburista, 5 nezavisnih, 4 iz HSU, 2 iz SDP-a te po 1 iz ORaH-a, SDSS-a, HDSSB-a, DC-a i Novog vala).
– Ako se izvršna vlast ne želi uhvatiti u koštac s tim, tražit ćemo od zakonodavne da predloži tu reformu. Ako ni oni ne budu htjeli to učiniti, onda ćemo s ovih 28 zastupnika početi raditi na konkretnim stvarima – kazao je Dragan Zelić iz GONG-a. Nenad Zakošek s FPZ-a smatra da političari, osobito vodstva stranaka, strahuju od izborne reforme i preferencijalnog glasovanja jer se boje što će biti s njima te da se lako može zamisliti scenarij prema kojem Karamarko, ali i Milanović, ne bi dobili dovoljno preferencijalnih glasova za ulazak u Sabor.
– Bude li se o preferencijalnom glasovanju odlučivalo na referendumu i bude li za to potrošeno 50 milijuna kuna, koje treba usmjeriti ondje gdje je potrebnije, mogući su izvanredni izbori – rekla je Sandra Benčić iz CMS-a.
>> Svi žele moderniji izborni sustav, ali ne po metodi Željke Markić
Treba birati ljude, a ne stranačke liste. Ljude s imenom i prezimenom koji će odgovarati izbornoj bazi. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . Ja želim imati svog predstavnika u Saboru, osobu koju ćemo birati u svojoj izbornoj jedinici i koja će nama odgovarati, a ne svom partijskom šefu. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 100 sabornika, 100 ili 50 izbornih jedinica u kojima se bira 1, odnosno 2 sabornika. Ako imamo oko 3,500,000 glasača, tada svaka izborna jedinica bi imala oko 35,000 odnosno 70,000 glasača. U svakoj izbornoj jedinici bi se biralo 1 odnosno 2 sabornika. Lista svih predloženih kandidata bi bila dovoljno mala i pregledna da ih glasači uglavnom mogu poznavati i izabrati koga žele. Kandidate predlažu stranke ili grupe građana. Građani trebaju imati mehanizam opoziva svog sabornika.