Prema riječima dr. Tvrtka Kovačevića, šefa rodilišta Opće bolnice u Virovitici, pohranu krvi iz pupkovine dosad su iskoristile tri majke.
Nakon poroda
Dvije majke pohranile su krv u privatnu, obiteljsku banku, a jedna u javnu.
– Postupak uzimanja krvi iz pupkovine je bezbolan i obavlja se odmah nakon poroda. Matične stanice, koje se nalaze u pupkovini i posteljici, imaju mogućnost stvaranja stanica koštane srži, ali i drugih stanica koje pomažu u liječenju malignih i brojnih drugih bolesti, osobito nemalignih hematoloških bolesti. To je blago koje inače propada, jer se posteljica, kao i sav biološki otpad, odmah po porodu uništava pa savjetujemo majke da iskoriste mogućnost da spase ne samo živote svoje djece i članova obitelji nego i drugih bolesnika – objašnjava dr. Kovačević.
Nakon poroda, posebno educirano osoblje bolnice krv iz pupkovine pohranjuje u tekućem dušiku te se ona prevozi u banku u KBC Zagreb.
Postupak prijave za darivanje i pohranu obavlja se osobno, u Zakladi Ana Rukavina u Zagrebu, i preporuka je trudnicama javiti se ondje do trećeg tromjesečja trudnoće. Nakon rješavanja administrativnih pitanja, virovitičko rodilište zaprima zahtjev za pohranu stanica i provodi ga nakon poroda.
Biološko osiguranje
Iako je mogućnost ponuđena svima, statistike pokazuju da je tek svaka treća darovana krv zadovoljavajuće kvalitete. Nekad je nema dovoljno, ponekad je riječ o bolesti ili kompliciranom porodu.
Majke koje matične stanice pohranjuju u javnu banku krvi iz pupkovine smatraju se dobrovoljnim i anonimnim darivateljima u međunarodnoj mreži, poručuje dr. Ljiljana Kucljak Šušak, šefica transfuziološkog odjela virovitičke bolnice.
– Taj je postupak besplatan, a matične stanice mogu koristiti bolesnici iz cijelog svijeta. Iste matične stanice, ako bude potrebe, mogu koristiti i članovi obitelji majke koja je darovatelj, bez troškova – objašnjava.
Situacija je drukčija ako majka želi pohraniti matične stanice u obiteljsku banku krvi iz pupkovine kao svojevrsno obiteljsko biološko osiguranje. Tada se matične stanice koriste isključivo za članove obitelji i nisu dio velike međunarodne mreže, a postupak pohrane krvi do 18. godine djetetova života stoji 15.000 kuna.
– Za današnje prilike, to je puno novca, pa smo iskoristili mogućnost pohrane krvi u javnu banku. Molim se, priznajem, da nama donacija nikad neće trebati – poručila je jedna majka, anonimna darovateljica krvi iz pupkovine u javnu banku krvi.