Radnici na određeno vrijeme ugroženi zabranom zapošljavanja

Samo u KBC-u Osijek bez posla će ostati čak 77 medicinskih sestara

medicinske sestre
Kristina Štedul Fabac/Pixsell
VL
Autor
Diana Glavina
11.12.2009.
u 19:02

Od oko 25.000 sestara, koliko ih je u zdravstvenom sustavu, oko 20 posto, ili njih oko pet tisuća, rade na određeno vrijeme i sve su u strahu da im ugovor neće biti produljen.

– Jesu li medicinske sestre prve u redu za odstrel? Upravo se to događa nakon odluke ministra zdravstva Darka Milinovića o zabrani zapošljavanja na određeno i neodređeno vrijeme od 20. studenog – riječi su Anice Prašnjak, predsjednice Glavnog vijeća Hrvatskoga strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara na današnjoj konferenciji za novinare.

Prema podacima kojima raspolaže taj sindikat, u KBC-u Osijek proteklih je dana 36 medicinskih sestara, koje su radile na određeno vrijeme do tri godine, poslano kućama uz obećanje “da će biti pozvane za dva mjeseca.” Tajnica sindikata Tatjana Drakulić istaknula je da u toj bolnici postoji popis sestara, na kojemu je 41 ime, kojima ugovor na određeno vrijeme istječe do kraja godine, pa će dotad bez ugovora i posla ostati ukupno 77 sestara.

Daleko od prosjeka EU
Događa li se isto i u drugim bolnicama, nemaju konkretnih podataka, ali, kažu, “imaju informacija da bi se do kraja godine mogao dogoditi val otpuštanja”.

Od oko 25.000 sestara, koliko ih je u zdravstvenom sustavu, oko 20 posto, ili njih oko pet tisuća, rade na određeno vrijeme i sve su u strahu da im ugovor neće biti produljen. Prema anketi koju je sindikat proveo u 56 zdravstvenih ustanova, čak devet posto sestara radi na ugovor do tri godine, četiri posto na ugovore dulje od tri godine, a njih tri posto je na zamjenama. Čini se da je to zapravo najveći problem.

– Uz ovaj tempo, Hrvatskoj će trebati 60 godina da dostigne prosjek broja sestara u EU. Na 100.000 stanovnika imamo 5,2 medicinske sestre i prema dokumentu o hrvatskoj strategiji razvoja zdravstva, nedostaje nam 60 posto sestara – istaknula je A. Prašnjak. Koliko su opterećene najbolje ilustrira podatak da svaka sestra u prosjeku ima od 100 do 115 prekovremenih sati mjesečno. Ministar zdravstva morao bi se boriti za svaku medicinsku sestru u sustavu, poručeno je danas Milinoviću koji pak tvrdi:

– Odluka o zabrani zapošljavanja ne odnosi se na zdravstvene djelatnike kojih u sustavu nedostaje, a to su i liječnici, i medicinske sestre, i tehničari! Isto kao što se ne odnosi na natječaje Ministarstva i HZZO-a koji su u tijeku ili su završeni! Ne zna zbog čega u bolnici u Osijeku tolikom broju sestara ugovor neće biti produljen, ali, ističe, u zadnju godinu osječka bolnica zaposlila je 200 novih ljudi. Odluka o zabrani zapošljavanja posljedica je kontrole Ministarstva i HZZO-a kada se vidjelo da ravnatelji pojedinih bolnica potpuno bez kontrole zapošljavaju nezdravstvene djelatnike – objašnjava Milinović te dodaje da odnos zdravstvenih i nezdravstvenih djelatnika u bolnici ne smije biti veći od 70 prema 30 posto, dakako, u korist medicinara.

– Neke bolnice imaju tri zidara, ali kada treba nešto obaviti od zidarskih poslova, raspisuje se natječaj – izdvaja Milinović primjer nekontroliranog zapošljavanja.

Smanjili stopu bolovanja
Na pitanje ostaje li toliki broj sestara bez novog ugovora zbog ministrove odluke, v.d. ravnatelj osječkog KBC-a doc. Željko Vranješ odgovara:

– Ne! U stalnom radnom odnosu imamo 1200 sestara. Zbog privremene spriječenosti za rad i rodiljskih dopusta imali visoku stopu bolovanja, čak 7 posto, pa brojne medicinske sestre rade na određeno vrijeme. Drugi razlog je i povećan opseg posla. Stopu bolovanja spustili smo na 4 posto, sestre se vraćaju na posao, a ugovori o radu na određeno koje smo produljivali po mjesec dana, istječu. Napravili smo i plan sistematizacije radnih mjesta.

– Nijedan djelatnik u radnom odnosu nije ostao bez posla – govori dr. Vranješ. Da nema otpuštanja ljudi ističe i ravnatelj Psihijatrijske bolnice Vrapče. Nada se da će njegovih četiri, pet sestara koje imaju ugovor na određeno vrijeme do tri godine dobiti stalan posao jer mjesta ima.

Ključne riječi

Komentara 3

OB
-obrisani-
19:16 11.12.2009.

U AUSTRIJI SE TRAZI MEDICINSKO OSOBLJE SA POZNAVANJEM NJEMACKOG

MM
Mladen Miletić
22:49 11.12.2009.

Samo u KBC-u Osijek bez posla će ostati čak 77 medicinskih sestara, konačno da su Osječani osjetno ozdravili. Kako je heroj Osjeka se vratio u domovinu tamo u Bosnu netreba nikome više lječnička pomoč ..

KA
kajinx
15:10 12.12.2009.

Kako uništiti Hrvatsku? Na sve važne položaje treba postaviti najodvratnije ljude, mrzitelje Hrvatske, pa onda uništavati ponosni narod. To se događa sustavno na svim poljima, od sporta do privrede, školstva i politike. Sada možemo dodati i zdravstvo. Pokvarena banda nećeće nikad stati dok ih sve ne smjenimo, počevsi od Sabora gdje je 122 člana Sabora glasalo za poklanjanje Hrvatskog mora pokvarenjacima sa sjevera.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije