Ili će ovo biti pakt za sve ili neće biti ništa - rekao je premijer Ivo Sanader nakon današnjega četiri i pol sata dugog sastanka s predstavnicima Hrvatske udruge poslodavaca i sindikata, na kojem je javnost očekivala konkretne odgovore hoće li ili neće doći do zamrzavanja plaća kao jedne od predloženih mjera prije nadolazeće gospodarske krize koja je zahvatila i našu zemlju.
Naime, uoči ovog sastanka koji je na Markovu trgu okupio jake snage predstavnika Vlade, poslodavaca i sindikata, šest sindikalnih središnjica već su izašle u javnost s jasno izraženim stavom da ne prihvaćaju zamrzavanje plaća u sljedećoj godini.
Adlešič: HSLS podupire Vladine mjere štednje
Bebić načelno za javnu raspravu o smanjenju zastupničkih plaća
Sindikat Preporod traži od Sanadera da ne zamrzne plaće u školstvu
No, niti nakon današnjeg sastanka nije ostalo jasno što će se raditi dalje. Novinarima je rečeno da se razgovaralo o tome kako će sindikati odbiti ovaj prijedlog te da se očekuje cijeli niz pregovora i sastanaka o toj temi, do konačnog oblikovanja prijedloga proračuna krajem ovog mjeseca. Dalo se naslutiti da je današnji maratonski sastanak zaključen odlukom da će se održati novi sastanak.
Smanjiti ili ukinuti dužnosničke povlastice
Na današnjem sastanku sudionici su se dotaknuli i povlaštenih mirovina, besplatnog parkiranja za saborske zastupnike, dužnosničkih beneficija te menadžerskih ugovora, koje dokidanjem ili smanjivanjem ne donose velike uštede, prema procjeni predsjednika Hrvatskih nezavisnih sindikata Krešimira Severa, ali govore o socijalnoj pravednosti i raspoređivanju tereta krize na sve.
Ono što je jasno, poručeno je da će se preispitati odluka o besplatnim udžbenicima, a predsjednik Vlade kazao je kako Hrvatska jest društvo znanja, ali bogati ne moraju imati besplatne udžbenike. S njegovom konstatacijom složio se i predsjednik Hrvatske udruge poslodavaca Ivica Mudrinić riječima kako njemu ne treba subvencija za besplatne udžbenike.
Otpušteno 850 radnika zbog posljedica krize
Poslodavci su tražili, a premijer ih je i podržao, smanjenje cijelog niza neproračunskih nameta među kojima je 25 posto naknade za članstvo u Hrvatskoj gospodarskoj komori te izdataka za Hrvatske šume ili Turističku zajednicu, koje su gospodarstvo prošle godine stajale, prema ocjeni Ivice Mudrinića, 1,05 milijarda kuna.
Poslodavci su iznijeli podatak kako je pod utjecajem krize otkaze dobilo 850 zaposlenih u drvnoj industriji zatraživši osnivanje posebnog Fonda za intervencije ovisno o onome što se bude događalo s gospodarstvom u sljedećem razdoblju.