Najnoviji izvještaj glavne haaške tužiteljice predstavnicima Europske komisije i NATO-a premijer Ivo Sanader na jučerašnjoj je sjednici Vlade ocijenio "dobrim i očekivanim". Vlada će učiniti sve kako bi Europsko vijeće na lipanjskom summitu Hrvatskoj odobrilo status kandidata za punopravno članstvo u EU.
Vanjska politika u ofenzivi
- Ispunit ćemo sve političke kriterije, od suradnje s Haaškim sudom preko povratka izbjeglica do reforme pravosuđa - kaže premijer.
Osvrćući se na nedavni posjet američkoga ministra obrane Rumsfelda, premijer tvrdi da nije bilo nikakvih pritisaka, samo je izražena potpora hrvatskim ambicijama za ulazak u NATO. Teško da će Hrvatska već na idućem summitu NATO-a u Istanbulu dobiti pozivnicu za članstvo, procjenjuje premijer, ali učinit će sve da tom prilikom dobije nešto konkretnije od dosadašnjih obećanja o "otvorenim vratima" te asocijacije.
Hrvatska je vanjska politika u ofenzivi, tvrdi Sanader, dodajući da će tako i ostati.
Idući tjedan, možda već u utorak, on će opet pozvati na sastanak šefove opozicijskih stranaka kako bi ih izvijestio o sadržaju vanjskopolitičkih kontakata i potezima Vlade te o razgovoru s Rumsfeldom. Hrvatska će morati s EU zaključiti tzv. protokol 7, kojim se uvjeti trgovačke razmjene iz hrvatskoga Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju protežu na novih 10 članica EU. Protokol mora biti gotov do 1. svibnja, a pregovori su počeli prošloga ponedjeljka u Bruxellesu. Premijer je odbacio interpretacije da zemlje što u svibnju pristupaju EU traže povećanje kvota za izvoz svojih proizvoda u Hrvatsku.
Jednogodišnje plaće
Hitnim izmjenama Zakona o pravima dužnosnika Vlada će ograničiti pravo na jednogodišnju plaću onima koji odlaze iz vlasti. To pravo neće imati dužnosnik koji je zatajio u svojoj biografiji nešto što bi moglo biti prepreka pri imenovanju, dužnosnik koji je pravomoćno osuđen na bezuvjetnu kaznu zakona, kao ni onaj koji odlazi na vlastiti zahtjev, a na dužnosti je proveo manje od godinu dana.
Deana Knežević