Zasad ništa od rebalansa proračuna, a tek za dva tjedna znat će se i kakvo je mišljenje Ekonomskog vijeća o novome pokušaju zamrzavanja plaća, te o drugim mjerama ekonomske politike.
Kako je nakon današnje sjednice toga skupa, sastavljenog od ekonomskih stručnjaka, predstavnika HUP-a i sindikata najavio premijer Sanader, za dva tjedna pred tim će se sastavom naći prijedlog kratkoročnih mjera za ublažavanje krize, ali i prijedlog dugoročnijih "antirecesijskih mjera".
U četiri sata rasprave čini se da je bilo dovoljno elemenata za zaključak da je i Hrvatska u recesijskim vodama, no čini se da je Vlada uz pomoć ekonomske struke uspješno odbila nalet zahtjeva za hitnim rebalansom proračuna.
- Nema nikakva razloga da se već sad prizivaju rebalans proračuna ili neke druge ishitrene mjere - kazao je predsjednik Vlade, uvjeravajući predstavnike medija da je situacija u svakom pogledu "pod kontrolom", a da za promjene proračunske politike ipak treba pričekati vjerodostojnije podatke.
Uoči same sjednice s raznih su strana prema Vladi išli zahtjevi da odmah krene u rebalans proračuna. Sanaderu se danas spremala i skupina istaknutih bankara. Nakon što se država krajem prošle godine preko trezorskih zapisa zadužila za oko sedam milijarda kuna, a početkom ove godine za još dvije milijarde, bankari sve nervoznije upozoravaju da premalo novca ostaje za poduzetnički sektor.
I otud dolazi dio pritiska za smanjivanjem proračunskih rashoda, uz sumnje da Vlada zapravo ne čeka vjerodostojnije podatke, nego lokalne izbore. No, za dva tjedna znat će se više.