REBALANS DRŽAVNIH PRIHODA I RASHODA POSLAN U SABOR

Sanader: Pelješki most ne gradi se iz proračuna

25.03.2009.
u 12:17

Onima koji još razmišljaju o plaćama poručujem da ovo nije 2006. godina, tada su bila druga vremena i BDP je rastao pet posto, a danas usporedba s tom godinom ne dolazi u obzir. U ovim trenucima moramo biti odgovorni, komentirao je Sanader aktualno smanjenje osnovice plaća zaposlenih u javnim službama radi rebalansa proračuna koji je s današnje sjednice Vlade upućen u saborsku proceduru.

A rebalans, za koji će parlamentarci glasovati prije odlaska na uskrsni odmor, donosi smanjenje državnih rashoda za 5,4 milijarde kuna. Prema onome što je iznio ministar financija Ivan Šuker, Vlada je skresala državne troškove na 121 milijardu kuna te dovela deficit na 1,4 posto. To je prema procjeni ministra Šukera najniži deficit zemalja u tranziciji, pa i manji od onog u Sloveniji.

Planirani prihodi države smanjuju se sa 124 na 116 milijarda kuna najviše jer je punjenje proračuna podbacilo u segmentu naplate PDV-a i to u iznosu od 3,9 milijarda kuna. Proračun je tanji i za 780 milijuna kuna prihoda od trošarina, objasnio je Šuker.

Rebalans udario na plaće, ali ne i u naknade i mirovine
Rebalansom proračuna dirnulo se u plaće državnih i javnih službenika, ali, kako je premijer Sanader poručio, išlo se na zaštitu socijalno najugroženijih kategorija, pa će neće dirati u mirovine, socijalne naknade, kao i one za nezaposlene, ali i naknade rodilja.

Rebalansom Hrvatska šalje poruku da je u stanju kontrolirati svoju potrošnju bez obzira na to koliko rezovi bili bolni, komentirao je Sanader ističući da s proračunom stoji ili pada Vlada, stoji ili pada država.

Neće se dirati niti u porezni sustav, te je hrvatska javnost dobila uvjeravanja predsjednika Vlade kako novi porezi ne dolaze u obzir. Umjesto toga bolje je na rashodnoj strani srezati potrošnju i troškove - smatra Sanader.

Pelješki most ne financira se iz proračuna
Branit će se i likvidnost u zemlji, te tečaj kune, kao i infrastrukturni projekti poput Pelješkog mosta, koji se i onako, istaknuo je premijer, ne financira iz proračuna.

Pelješki most nema veze s proračunom, a svima onima koji apeliraju da se ovaj projekt izbaci iz proračuna, to poručujem - rekao je premijer. Istaknuo je i kako pojedine autoceste koje se trenutačno grade u Hrvatskoj također izvor financija nemaju u proračunu.

Infrastrukutrni poslovi imaju apsolutno multiplikatorni karakter jer gradnja infrastrukturnih projekata ima učinak odmah, ljudi imaju plaće, posao, sva industrija vezana za infrasturkturu ima posla, objasnio je.

Mesić: Kriza je pouka
Na sjednici Vlade, prvi put u vladavini HDZ-a, Stjepan Mesić, hrvatski predsjednik, obratio se iz Banskih dvora domaćoj javnosti.

Poručio je simbolično kako su za grmljavinu krize koja se čula u Americi i približavala Europi neki mislili da nas neće zahvatiti. Nas taj tsunami nije zahvatio kad je najjača grmljavina bila u Americi, ali bilo je logično da će se osjetiti i u nas, ocijenio je predsjednik, naglašavajući kako mi nemamo alternative, moramo odgovoriti djelotovornim mjerama koje će očuvati radna mjesta, otvarati ih.

Moramo proizvoditi za svoje tržište, ali i za vanjsko, a kriza je svojevrsna pouka, kazao je predsjednik države.


Račanova vlada došla iz bestežinskog stanja

Predsjednik Mesić iskoristio je svoju nazočnost na sjednici Vlade kako bi se osvrnuo na neke pokazatelje ekonomskih prilika koji su prema HDZ-ovim članovima Vlade potekli i nasljeđem od SDP-ove koalicijske Vlade.
- Ako govorite što ste naslijedili od Račanove vlade, bilo bi koretno reći i što je Račanova vlada naslijedila od Vas - upozorio je Mesić komentirajući da Račanova vlada nije vlast preuzela dolazeći iz bestežinskog stanja.
Sanader je prihvatio ovu Mesićevu “upadicu” te odgovorio da bi tada i oni mogli govoriti kakvu su vlast naslijedili 90-ih godina preuzimajući je od komunizma.


Osnovica plaće za javne službe po hitnom postupku u Sabor

Ne spominjući za koliko će se smanjiti osnovica plaće zaposlenih u javnim službama, a što je novinarima prije sjednice Vlade otkrio Krešimir Sever, vođa Nezavisnih hrvatskih sindikata, Vlada je u saborsku proceduru po hitnom postupku uputila prijedlog zakona o osnovici za plaće u javnim službama. Dok je Sever također otkrio da je ovim zakonskim prijedlogom Vlada dirnula samo u visinu plaća, ali ne i u ostale materijalne pogodnosti poput regresa ili božićnice zaposlenih u javnim službama, obrazlažući prijedlog zakona na sjednici Vlade Antun Palarić, državni tajnik Središnjeg ureda za upravu, nije otkrivao detalje o plaćama. Iznio je samo kako predstavnici sindikata javnih službi nisu pokazali da razumiju vrijeme u kojem se nalazimo. Objasnio je samo kako Vlada može u iznimnim vremenima za državu odustati od kolektivnih pregovora te u razumnom roku, za koji predviđamo da bi moglo biti dvije godine, primjenjivati tu mjeru. Sanader je istaknuo kako je Vlada i nadalje otvorena za socijalni dijalog, ali, uz dužno poštovanje prema svima, ipak se ide u predložene mjere.


Ova Vlada ima najviše razumijevanja za socijalni dijalog

Nikad prije niti jedna vlada nije imala tu razinu socijalnog dijaloga kao ova Vlada, ali i tu svoju praksu koju smo dokazali u proteklom vremenu, koju mogu svesti na tri o – otvorenost, ozbiljnost i odgovornost - neki nisu prepoznali. Naši socijalni partneri moraju prihvatiti odgovornost, ozbiljnost i odgovornost, kao i Vlada, komentirao je Sanader. Spašavanjem državnog proračuna mjeri se uspješnost Vlade, ali i države, dodao je.


Otkazana zajednička sjednica mađarske i hrvatske Vlade

Premijer Ivo Sanader najavio je da je zajednička sjednica mađarske i hrvatske vlade, koja se sutra trebala održati u Budimpešti, zbog izglasavanja nepovjerenja u mađarskom parlamentu tamošnjoj izvršnoj vlasti - otkazana.
Treća će se međudržavna sjednica dviju vlada održati kada bude poznat novi premijer, najavio je Sanader ističući da će nova, treća po redu zajednička sjednica dviju vlada, koja pomaže dobrom razumijevanju i međususjedskim odnosima, biti svakako sazvana u skorije vrijeme.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije