Sanader: Proračun će rasti 1,5 milijardi kuna, sporno 1,4 milijarde za plaće

17.11.2008.
u 17:29

Da su uvjeti normalni, proračun za sljedeću godinu rastao bi 10 milijardi kuna, a ovako će rasti samo 1,5 milijardi iako su zahtjevi bili deset puta veći, kazao je premijer Ivo Sanader danas nakon sastanka s predstavnicima poslodavaca i šefovima sindikalnih središnjica.

Savjetodavni odbor
Dodatnih milijardu i 400 tisuća kuna predviđaju otprije ugovorena povećanja plaća u državnom i javnom sektoru, no što će s povećanjima biti – dogovarat će se na razinama na kojima su se kolektivni ugovori i sklapali, dakle između poslodavca i pojedinog sindikata. Tako konačnom prijedlogu proračuna (do kraja mjeseca) i njegovu izglasavanju u Saboru predstoji još niz sastanaka i pregovora.

Razgovarat će se i s umirovljenicima o božićnici, predviđenoj koalicijskim sporazumom s HSU-om, no ona je, čini se, vrlo neizvjesna.

– Nismo nikad dogovorili da će božićnica biti ove godine – tvrdi premijer, dodavši da su u 18 godina umirovljenici božićnicu dobili samo jednom.

– Treba ići s deficitom nula i u krizi pokušati sačuvati gospodarsku aktivnost. Infrastrukturni radovi trebaju ići, naravno, negdje uz malo veću, a negdje uz malo manju potporu države, ali ako želimo rast BDP-a od dva, dva i pol posto, onda jedan od motora trebaju bit infrastrukturni projekti – kazao je Sanader i najavio osnivanje savjetodavnog odbora Vlade i socijalnih partnera, koji će činiti vodeći stručnjaci kao što su Željko Lovrinčević, Mladen Vedriš, Sandra Švaljek, Žarko Miljenović, Ljubo Jurčić, Ante Starčević, Ante Čičin Šain i dr.

Govoreći o potrebi štednje po svim segmentima, premijer je naglasio, kako ne bi bilo zabune, da nisu upitna postojeća prava zaposlenih kao što su božićnice i dar za djecu, nego je riječ o božićnim darovima i reprezentaciji. Predložit će se, kaže, i sporazum gradovima, općinama i županijama, jer kad oni plaćama i cijenama komunalnih usluga ne bi pratili krizne mjere, ne bi bilo ništa.
Ovo će biti ili paket za sve ili ništa, dodao je.


Uime poslodavaca, Ivica Mudrinić kazao je kako je drvna industrija već otpustila 850 zaposlenih, podsjetivši da su neki bili začuđeni kad su poslodavci prije dva mjeseca upozoravali na gubitak izvoza i pad potrošnje. Podržao je nultu stopu deficita te iznio poslodavačke zahtjeve, s kojima se premijer uglavnom složio.

Riječ je o osnivanju fonda za intervencije u gospodarstvu, 25-postotnom smanjivanju izvanproračunskih nameta, točnije naknada za Gospodarsku komoru, Turističku zajednicu i Hrvatske šume, što je ove godine iznosilo 1,053 milijarde kuna. Upozoravaju da je nužno početi pripreme za reformu javne uprave, traže i revidiranje infrastrukturnih projekata kao i izvanrednu pripremu za iduću turističku sezonu te ističu da posebnu pozornost treba pridati ulaganjima u obrazovanje.

Menadžerske plaće
– Ne želimo sijati paniku, ali upozoravamo na nužnost priprema – ustvrdio je Mudrinić. Sanader je ponovno istaknuo da bogati ne moraju dobiti besplatne udžbenike.

Sindikalac Krešo Sever kazao je da uštede tipa besplatnog parkiranja vladajućih i druge beneficije ne nose puno u proračunskoj stavci, ali da su socijalno pravedne u krizi. Socijalni su partneri podržali i preispitivanje menadžerskih plaća jer teret krize treba rasporediti na sve.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije