Može li Vesna Pusić postati nova glavna tajnica UN-a? Nitko joj ne spori obrazovanje i inovativnost, no šanse da preuzme vođenje te svjetske organizacije realno su male, kažu diplomati s kojima smo razgovarali i koji su nakon prezentacije programa u New Yorku analizirali i odvagnuli dobre i slabe strane kandidature. Drugi pak dodaju kako činjenica da se za tu funkciju natječe osmero kandidata upućuje na to da favorita – nema.
Slabo poznaje Aziju
Najviše rezervi tiče se organizacijskih sposobnosti Vesne Pusić. S jedne strane u svom portfelju nema vođenje, pa ni rad u nekoj međunarodnoj organizaciji, za razliku od Bugarke Irine Bokove koja vodi UNESCO ili pak Novozelanđanke Helen Clark, koja lobira za tu poziciju od kada je imenovana šeficom UN-ova programa za razvoj, unatoč skandalu s netransparentnim financiranjem obnove u Afganistanu. Nedostatak iskustva i poznavanja UN-a vidljivo je i u usporedbi s dvojicom kandidata koji padaju na “testisnom testu”, kako ga je nazvao Richard Gowan iz Europskog vijeća za inozemne odnose. Naime, u klimi konsenzusa da nova osoba na čelu UN-a treba biti žena, oni su – muškarci. Slovenski kandidat Danilo Türk bio je pomoćnik za političke poslove glavnog tajnika UN-a, dok je makedonski Srđan Kerim bio predsjednik 62. zasjedanja Opće skupštine UN-a, a nakon toga i posebni izaslanik glavnog tajnika UN-a za klimatske promjene. Tu je i Srbin Vuk Jeremić, no pitanje je koliko je njegova kandidatura prihvatljiva SAD-u. S druge strane diplomati upućeni u hrvatske prilike – a njih matične države zasigurno pitaju o mišljenju o V. Pusić – primjećuju kako za svoga mandata nije uspjela bitno unaprijediti Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.
Još jedna slaba točka V. Pusić, kažu, njezino je snalaženje i poznavanje globalnih prilika. Nitko joj ne spori izvrsno poznavanje balkanske regije i europskog susjedstva, no skepsu izaziva nepoznanica do koje mjere poznaje azijske prilike. Na to se veže i koncept o samoodrživosti UN-a putem oslanjanja na male donatore i pitanje je kako će veliki donatori na to gledati, prije svega važne zemlje, poput SAD-a i Japana pa i cijelog Vijeća sigurnosti. Pitanje je do koje mjere Vesna Pusić antagonizira Rusiju kao profilirana osoba euroatlantske orijentacije i pitanje je može li unutar Vijeća sigurnosti dobiti neku bitniju kinesku potporu upravo zbog slabosti u poznavanju azijskih prilika.
Kao najjači i najbolji dio programa ističu dio koji se odnosi na ulogu UN-a u mirovnim operacijama, gdje zagovara ulogu pregovora i pregovarača te osnaživanje pregovaračkih kapaciteta UN-a kao organizacije, zagovara koncept izgradnje mira, osnaživanje žena i vrednovanja društva kao demokratskih i u skladu s ulogom žena u društvu. Ministarski mandat V. Pusić obilježilo je inzistiranje na ženskim pitanjima, od Afganistana u kojem se financira projekt tkanja tepiha i edukacije primalja, obrazovanja djevojčica u Maroku, što su projekti o kojima se raspravljalo i u UN-u, gdje je Hrvatska i inicirala više rasprava o ulozi žena, a treba spomenuti i da je za razvojne projekte dobila podršku zaklade Melinda Gates.
Primanje kod Oreškovića
Izvori upućeni u vanjskopolitička zbivanja, pa tako i u izbor glavnog tajnika Ujedinjenih naroda, kažu kako činjenica da se za tu funkciju natječe osmero kandidata upućuje na to da nema favorita. Naš izvor analizira kako će službeni Washington teško prihvatiti Bugarku I. Bokovu, koju mediji smatraju favoritkinjom, jer je studirala u Moskvi za Sovjetskog Saveza, odnosno drže je ideološki previše povezanom s Rusijom.
– Na kraju će se morati pronaći kompromis – rekao je naš izvor.
– Vesna Pusić imala bi veće šanse da nije agresivno vodila ideološke bitke i polarizirala hrvatsku političku scenu. Nije bila umjerena – smatra naš izvor povezan s hrvatskom službenom vanjskom politikom. Iako je HDZ, ali i predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, bio protiv kandidature Vesne Pusić za glavnu tajnicu UN-a, a kandidirala ju je bivša Vlada, V. Pusić ipak je u posljednji trenutak dobila i potporu nove Vlade HDZ-a i Mosta. Procijenjeno je, naime, da bi opstruiranje kandidature prouzročilo štetu Hrvatskoj i narušilo kredibilitet Hrvatske kao države. Nakon što je Večernji list najavio da Vesna Pusić ima potporu nove Vlade, i premijer Tihomir Orešković javno je rekao da Vlada podupire hrvatsku kandidatkinju za glavnu tajnicu. Obećao je da će s Vesnom Pusić razgovarati nakon što se vrati iz New Yorka.
>> Pusić prezentaciju bazirala na iskustvu Hrvatske, a aludirala je i na presudu Šešelju
Nadam se da "ministarka vascelog regiona" nema nikakve šanse. Sramota je da takva osoba predstavlja Hrvatsku.