Stvari idu u dobrom smjeru, no nismo se uspjeli dogovoriti oko plana borbe protiv klimatskih promjena - rekao je predsjedatelj EU, francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, nakon sastanka predsjednika vlada istočnoeuropskih zemalja članica EU na kojem se raspravljalo o planovima EU za borbu protiv klimatskih promjena.
Na sastanku su bili predsjednici vlada devet zemalja članica EU iz istočne Europe (Poljske, Češke, Bugarske, Estonije, Mađarske, Litve, Letonije, Slovačke i Rumunjske) koji su razgovarali o potrebi smanjivanja emisije CO2 u skladu s planovima EU.
Sarkozy međutim predviđa da će se na summitu koji se održava 11. i 12. ovoga mjeseca, ipak donijeti neka odluka. - Uvjeren sam da ćemo postići pozitivan zaključak - dodao je.
Poljski premijer Donald Tusk izjavio je da je na susretu devetorice istočnoeuropskih čelnika sa Sarkozyjem, čija zemlja trenutačno predsjeda EU-om, ostvaren stanoviti napredak, ali da još treba obaviti puno posla do summita EU-a 11. i 12. prosinca.
Poljska koja u proizvodnji električne energije više od 90 posto ovisi o ugljenu koji je veliki onečišćivač okoliša, drži da bi neke mjere iz "energetsko-klimatskog paketa" mogle oslabiti njezino gospodarstvo.
Glavna točka prijepora je trgovanje kvotama emisije ugljikova dioksida od 2013. Velik broj istočnoeuropskih država, među kojima nekoliko istočnoeuropskih, traže da se uvede prijelazno razdoblje.
Tusk je govoreći u subotu pred izaslanicima koji su došli u Gdanjsk radi obilježavanja 25. obljetnice dodjele Nobelove nagrade poljskom prodemokratskom simbolu Lechu Walesi, pozvao bogate države EU-a da pokažu veću solidarnost prema svojim siromašnijim susjedima.
(ič/Hina)
Prvi susret između Sarkozyja i Dalaj lame u Gdanjsku
Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy u subotu se u Gdanjsku, u Poljskoj, prvi put sastao s Dalaj lamom, tibetanskim duhovnim vođom, u trenutku sve veće napetosti između Europske unije i Kine zbog kritika iz Pekinga. Dalaj lama je uoči susreta sa Sarkozyjem pozvao na "stoljeće dijaloga", razoružanje i suradnju, istaknuvši da "vanjsko razoružanje" mora početi "unutarnjim mirom" i oslobađanjem od straha i sumnje. Susret dvojice čelnika trajao je oko pola sata, a na njegovu početku Dalaj lama je francuskom predsjedniku na ramena stavio tradicionalni bijeli tibetski šal "katu". "To je naš običaj", rekao je Sarkozyju na engleskom. Sarkozy je po završetku susreta rekao da je Dalaj lama u svezi sa stanjem na Tibetu "izrazio zabrinutost koju dijele zemlje u Europi. Temeljito smo pretresli to pitanje", rekao je Sarkozy. Susret francuskog predsjednika i Dalaj lame održan je u prigodi proslave 25. obljetnice dodjele Nobelove nagrade za mir Lechu Walesi, povijesnom vođi pokreta Solidarnosc. Na proslavi su sudjelovali i drugi dobitnici Nobelove nagrade poput južnoafričkog F.W. de Klerka i izraelskog Shimona Peresa, kao i europski predsjednici, premijeri i visoki dužnosnici. (H)