Je li štrajk učitelja i profesora doživio fijasko, jesu li postigli svoje ciljeve i koje, jesu li ovim štrajkom diskreditirali mogućnost u budućnosti da štrajkom u bolje izabranom trenutku pokušaju izboriti bolji status i plaće, pitanja su to o kojima su mišljenja javnosti, pa tako i naših sugovornika, podijeljena. Jedino u čemu se svi slažu jest da su učitelji podcijenjeni i potplaćeni. Sindikalni čelnici jednoglasni su u ocjeni da je njihov štrajk bio uspješan i da su njime u središte interesa javnosti još jednom stavili obrazovanje i zaposlene u obrazovanju.
Poruka novoj vladi
– Ovo je bila velika promocija obrazovanja i znanosti kao ključne društvene teme, a dobili smo i očitovanje ključnih političkih stranaka o obrazovanju i znanosti. Zbog toga je naš štrajk uspješan – komentirao je Igor Radeka, predsjednik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, koji je štrajk završio jučer.
Predsjednica Sindikata učitelja Sanja Šprem ističe da su ovim štrajkom obranili svoje dostojanstvo i dignitet profesije, a čelnik sindikata srednjoškolskih profesora Branimir Mihalinec, čiji članovi nastavljaju štrajk, kaže da je štrajk poruka svakoj novoj vladi da bez njih ne može planirati budućnost zemlje.
– Budućnost zemlje smo mi i djeca koju odgajamo i obrazujemo. Naš štrajk sigurno nije fijasko – zaključuje Mihalinec.
I dok su sindikalni čelnici suglasni da je štrajk bio uspješan, Mislav Balković, predsjednik Udruge poslodavaca u obrazovanju u HUP-u, slaže se da nastavnici trebaju imati veće plaće jer podaci OECD-a pokazuju da je uspješnost obrazovnih sustava u korelaciji s plaćama nastavnika.
– Što su one više, i rezultati su bolji. Višim plaćama dobijete motiviranije i kvalitetnije ljude čiji su učenici uspješniji – kaže Balković.
Poduzetnik Saša Cvetojević kudikamo je oštriji.
– To je fijasko. Ako su željeli upozoriti na položaj obrazovanja, mogli su i na drukčiji način. To nije pobjeda, to je poraz jer su napravili štetu sebi i učenicima – kategoričan je Cvetojević.
Slično kaže i Marko Rakar, bloger i internetski aktivist.
U funkciji izbora
– Nedvojbeno, doživjeli su fijasko. Mnogi ljudi simpatiziraju učitelje, i ja prvi, ali većina nas ne odobrava ovaj postupak. Jer u štrajk su krenuli kad Vlada ne funkcionira i kad smo ušli u predizborno razdoblje. Sindikati su sebe svojom glupošću ili namjerom stavili u funkciju izbora – tvrdi Rakar.
U štrajku će danas biti srednjoškolski profesori, a u znak solidarnosti, kako nam je kazao Mihalinec, pridružiti će im se i Sindikat zaposlenih u socijalnoj skrbi. Štrajkaju i članovi Sindikata "Preporod".
>> Nakon pet dana prekid štrajka i na fakultetima, nastavlja se u srednjim školama
>> Oni se svađaju, a štrajk se prelama preko naše djece
nije poraz ako na drugoj strani imate bolesnu osobu koja je u stanju ludila, najbolje je okrenuti glavu a to su sindikati i učinili