Britanska kraljica Elizabeta II. primila je britanskog premijera Davida Camerona kako bi u Buckinghamskoj palači porazgovarali o posljedicama eventualne neovisnosti Škotske. Dnevnici The Scotsman i The Herald Scotland pozivaju se na neimenovani visoki izvor na britanskom dvoru koji je potvrdio sastanak te dodao da je kraljica zamolila svog osobnog tajnika da istraži planove o neovisnosti Škotske nacionalne stranke (SNP), nakon njezine uvjerljive pobjede na izborima 5. svibnja.
Glasnogovornik škotskog premijera Alexa Salmonda, navodi se dalje, napise o kraljičinoj zabrinutosti nazvao je “smiješnim besmislicama i tračevima novinara i političara u Londonu”. Isti mediji, međutim, prenose i ocjene oporbenih parlamentaraca u Škotskoj, od laburista do torijevaca, da je od kraljice i očekivano i mudro da bude zabrinuta te da istražuje budućnost Škotske u Ujedinjenom Kraljevstvu. Škotska nacionalna stranka zagovara neovisnost i lijevi škotski nacionalizam temeljen na socijaldemokraciji. Na izborima u svibnju stranka je osvojila 69 od 129 mjesta u parlamentu, odnosno apsolutnu većinu, čime je postala prva stranka sposobna oformiti većinsku vladu bez koalicijskih partnera.
Osim izbora, razlog za zabrinutost u Londonu moglo bi biti i to što je u rujnu SNP odgodio referendum o neovisnosti najavljen za studeni, u želji da se prvo održe parlamentarni izbori.
Izbori su prošli, sada očito slijedi i referendum, a prema anketi agencije TNS-BMRB iz prosinca 2010. 40% Škota bilo je za neovisnost, protiv ih je bilo 44%, a neodlučno 16%. Ipak, škotska vlada prema ustavu Ujedinjenog Kraljevstva nema ovlasti jednostrano proglasiti neovisnost.
Ako Škoti izglasaju na referendumu odcjepljenje onda im samo mogu poželjeti sve najbolje, ali nije problem u odcjepljenju Škotske, problem je u razgraničenju, naime sve danas britanske teritorijalne vode se također djele, a u toj podjeli se naftne platforme nalaze u škotskim teritorijalnim vodama.