Kada bi Sava probila nasip, ne bi bile ugrožene samo naše kuće, nego cijeli Sisak- upozoravaju stanovnici Celjakove ulice na Zelenom brijegu. Takav scenarij moguć je ukoliko Hrvatske vode ne provedu ojačavanje obale te ne saniraju nasip podignut prije stotinu godina, danas sa zadaćom da od prodora vode čuva onog novijeg. Inicijativa građana traje već godinama, koje prolaze u strahu od svake nadolazeće poplave.
Popušta zadnja obrana
– Unazad 40 godina na ovome je mjestu, gdje snažna Sava u zavoju postiže veliku brzinu, nestalo oko 20 metara obale, koja je štitila od udara vode. Međutim, prirodni se štit povukao, a na prvom nasipu u dužini od oko sto metara nastale su kritične točke, preko kojih se rijeka od nedavno prelijeva u međuprostor između starog i novog nasipa- pojašnjava Stjepan Belovarić. S obalom se povlači i stari nasip, zbog čega bi se i zadnja linija obrane od poplave kroz nekoliko godina mogla naći na direktnom udaru te popustiti.
– Rijeka za vrijeme poplava već dolazi tik do novog nasipa. Nekad su se slagali veliki kameni kako bi se spriječilo propadanje obale, još 80-ih godina, ali i s time se prestalo. Opasnost sada ne postoji, ali za nekoliko godina sigurno da- kaže Dragutin Bačun. Utvrđivanje bi se, ističu, trebalo provesti postavljanjem hrastovih pilota i škarpi, odnosno pleterom od granja, u koji se baca kamen i zemlja te sadi drveće.
– Nadležni su upoznati s ovim problemom, o kojem postoje spisi. No, drugi su nasipi pucali pa mi nikada nismo bili prioritet. Nakon 2006. sve je stalo, a poručili su nam kako situacija i nije toliko opasna- kaže Marijan Batovanja. Najgora opcija bila bi čekati katastrofu, jer je tada već kasno.
Što će biti prekosutra?
– Novi nasip ne može preuzeti funkciju obale. Kada bi to bilo tako, ne bi Hrvatske vode diljem Hrvatske uređivale i učvršćivale obalu. Tamo gdje njihovi stručnjaci ne stignu uočiti kritične točke, postoji obveza lokalnih političara da o tome brinu- kaže Belovarić. Njih su, ističe, upoznali sa situacijom, a neki od predstavnika vlasti ovdje i stanuju.
– Ne mora se dogoditi ništa ni danas ni sutra, ali što će biti prekosutra? - zabrinuto pitaju mještani. Na upit Hrvatskim vodama, poslan još u studenom, odgovor nismo dobili, ali dobio ga je uporni gospodin Stjepan. Voditeljica sisačke Ispostave, Tatjana Dovranić Kardaš potvrđuje da je odron obale evidentiran te da su na tom području nakon tri vodena vala u studenom 2012. uočene veće promjene; izloženost jačem erozijskom djelovanju vodnog toka zbog čega je obala strma, ponekad i vertikalna.
– Stručne službe i vodočuvar stalno kontroliraju lokaciju. Sličnih odrona na Savi ima mnogo, a sanacija se obavlja prema prioritetima ugroženosti naselja i zaštitnih objekata, sukladno sredstvima. Izrada projektne dokumentacije za izgradnju obaloutvrde u Ulici M. Celjaka stavljena je u prijedlog Plana upravljanja vodama za naredni period, istaknula je Kardaš.
Bitno je da se Kardašica potpisuje na riješenja o vodnoj naknadi koje nam uredno šalju, a kada treba raditi na nasipu onda nikom niš. Uskok bi malo trebao pročešljati Hrvatske vode da vide kako se rade "zlatni nasipi"!