Zero Dark Thirty, novi film oskarovke Kathryn Bigelow pušten u kina dan prije predsjedničkih izbora u SAD-u, koji opisuje operaciju lova na Bin Ladena, ne samo da je pomogao Obami pri ponovnom osvajanju mandata nego je i jedan od kandidata za sljedeću dodjelu Oscara. To je i film koji je u samo mjesec dana izazvao velike kontroverze u cijelom SAD-u, ali i potaknuo istragu o metodama rada CIA-e, koja je pokrenuta prije nekoliko dana.
Uvreda naciji
Glavni problem ovdje predstavljaju scene mučenja zarobljenika kako bi se iz njih iscijedili odgovori i priznanja koji bi odveli do vođe Al-Qa’ide. Kako je Kathryn Bigelow pri snimanju filma imala pun uvid u podatke američke vojske i obavještajne agencije, vjeruje se da su scene mučenja, koje se protežu kroz film dobrih 45 minuta, prilično istinite. A te su scene doista mučne. Film se, nakon uvodnih scena stvarnih glasova ljudi zatočenih u newyorškim Blizancima neposredno prije smrti, otvara scenom u tajnom zatvoru CIA-e gdje zatvorenik visi obješen za ruke dok ga agenti tuku i podvrgavaju “waterboardingu”, simulaciji utapanja. Nasilje je vrlo eksplicitno i uvjerljivo. Toliko uvjerljivo da je podiglo buru u javnosti.
– Film će pomoći da se legalizira uporaba mučenja, koje ne samo da je neefikasno nego predstavlja i uvredu američkom nacionalnom ponosu – ustvrdilo je u svom prosvjednom pismu upućenom redateljici filma troje senatora. Njezinim prikazom nije zadovoljna ni sama CIA, koja je priznala da je Bigelow upoznala sa svim detaljima operacije. Prema dokumentima otkrivenim pozivanjem na zakon o slobodi informacija, s redateljicom se susreo Michael Morell, tadašnji zamjenik direktora agencije, i to uz puno odobrenje svoga tadašnjeg šefa i današnjeg ministra obrane SAD-a Leona Panette.
Službe nisu bezgrešne
– Film predstavlja dramatizaciju, a ne stvarne događaje – ustvrdio je glasnogovornik agencije.
S druge strane, sama redateljica tvrdi da je svaka pojedina scena utemeljena na stvarnosti i kako se dogodilo upravo ono što je prikazano, ma što CIA i američka vlada tvrdile o tome. Kako bi se raščistila istina, američki Senat osnovao je komisiju koja će utvrditi je li obavještajna agencija provodila mučenja zatvorenika da bi došla do informacija o Bin Ladenu, kako to film sugerira.
– Ne treba imati iluzije i misliti da su obavještajne službe bezgrešne, one imaju drugačiji sustav i opis posla od policije ili vojske, ali pitanje je je li autorica prekršila ugovor o tajnosti koji je vjerojatno morala potpisati. CIA će se sada sigurno dodatno zatvoriti prema javnosti u svakom pogledu – kaže hrvatski vojni analitičar Igor Tabak.
>>Film Kathryn Bigelow o bin Ladenu posvađao Amerikance
a ti čini se nikad nisi dobijo rječnik