Najnapučenija zemlja na svijetu, rastuća ekonomska sila u kojoj i nakon više od 60 godina još vlada samo jedna, Komunistička partija, dobila je novo vodstvo: sedam muškaraca u dobi između 57 i 67 godina članovi su Stalnog odbora Politbiroa Komunističke partije Kine. “Izabrani” su na partijskom kongresu koji je nakon tjedan dana završio u Pekingu.
“Kraljević” na vlasti’
Imena novih lidera poznata su odavno, o njima je odlučeno iza zatvorenih vrata, a analitičari su razočarani jer imena odaju, kažu, da će Kina ići u ekonomske reforme, ali ne i u one političke, pa ćemo na djelu i dalje imati neobičan spoj komunističke vladavine i gospodarstva koje je, i uz pomoć jake korupcije, proizvelo 251 milijardera. Novi predsjednik Xi Jinping, 59-godišnji “kraljević” (što u Kini znači da potječe iz obitelji komunističkih lidera, u ovom slučaju riječ je o ocu-junaku revolucije) u svom govoru novinarima pozvao ih je da doprinesu koliko mogu da svijet upozna Kinu.
– Kina treba naučiti više o svijetu, a svijet o Kini – rekao je Xi. Novog predsjednika, koji je u svom govoru spomenuo i pet tisuća godina kineske civilizacije, obilježava i to što je teško znati što zapravo misli. Minxin Pei s Claremont McKenna Collegea u Kaliforniji za BBC ističe da je Xi napredovao ne ističući se previše.
Uravnotežena koalicija
– Jako malo ljudi zna što misli novi vođa. Jako je pametno od nadolazećih vođa da ne otkrivaju svoje karte, a Xi je jako pametan – kaže Minxin. Za razliku od svog prethodnika, predsjednika Hu Jintaa, novi predsjednik puno je otvoreniji, izravniji, jasniji, a novinari su mu u plus uračunali i to što se ispričao za kašnjenje. Tvrdi se i da je običan čovjek, koji može raditi sa svakim, da je čvrsto na zemlji i da nije težak za suradnju. Kako bilo, predsjednik i novi premijer jedini su članovi novog odbora koji će u njemu biti deset godina, ostali, u dobi između 64 i 67 godina, zbog starosti moraju otići za pet godina. Broj članova Stalnog odbora smanjen je sa 9 na 7 i to bi im omogućilo da lakše donose ključne odluke, ali procjenjuje se da je riječ o sastavu jako uravnotežene koalicije između različitih partijskih struja.
>>Jedan je svjetski moćnik izabran. Drugoga, Jinpinga, biraju uskoro
Bili Kina imala veci ekonomski rast, vecu stabilost ako bi uvela "demokraciju" americkog tipa ili Kini bolje odgovara ovaj sistem "demokracije" sto ga oni primjenjuju?