Moskva je ocijenila u srijedu da je curenje američkih tajnih dokumenata o sukobu u Ukrajini možda "podvala" koju je Washington svjesno plasirao u svrhu kampanje dezinformiranja kako bi "prevario" Rusiju. Rusko-američki odnosi na najnižoj su razini i nastavljaju se pogoršavati zbog ruske invazije na Ukrajinu od veljače 2022. Moskva je pretrpjela niz vojnih neuspjeha i doista teške gubitke na ratištu i sada to prikazuje kao rat osmišljen na zapadu protiv Moskve, jer Europljani i Amerikanci vojno i financijski pomažu Ukrajini.
Video: Prva crta bojišnice u Bahmutu: Kamera na tijelu ukrajinskog vojnika snimila borbe
Tijek događaja:
23:36 - Sjedinjene Države uvele su u srijedu sankcije desecima ljudi i entiteta zbog podržavanja ruske invazije na Ukrajinu, uključujući privatnu vojnu tvrtku, kinesku tvrtku i entitete povezane s Rosatomom, ruskom državnom tvrtkom za nuklearnu energiju. Sankcije se odnose na više od 120 entiteta i pojedinaca u više od 20 zemalja, uključujući one koji pomažu zaobilaženju sankcija, priopćio je američki državni tajnik Antony Blinken.
Ministarstvo financija priopćilo je da je uvelo sankcije ruskim financijskim stručnjacima i onima koji omogućuju izbjegavanje sankcija širom svijeta, uključujući Tursku, Mađarsku, Ujedinjene Arapske Emirate i pojedince i tvrtke u Kini.
"SAD će nastaviti poduzimati mjere protiv Rusije i onih koji pomažu njezinu ratu u Ukrajini, uključujući daljnju provedbu obveze u sklopu G7 da se nametnu stroge posljedice akterima iz trećih zemalja koji podržavaju ruski rat u Ukrajini", rekao je Blinken.
Među sankcioniranima je privatna vojna tvrtka Patriot koju State Department povezuje s ruskim ministrom obrane Sergejem Šojguom i plaćeničkom skupinom Wagner. Sankcionirana je i kineska tvrtka HEAD Aerospace Technology koja je po State Departmentu slala satelitske snimke lokacija u Ukrajini entitetima povezanim s Wagnerom i njegovim vođom Evgenijem Prigožinom. Ministarstvo financija sankcioniralo je i kinesku tvrtku King-Pai Technology HK koja je radila za ruski vojno-industrijski kompleks. Pet entiteta i jedna osoba koji rade za Rosatom također su obuhvaćeni novim sankcijama. Sam Rosatom još nije sankcioniran.
Među sankcioniranima je i USM Holdings ruskog milijardera Ališera Usmanova zajedno s tvrtkama koje obuhvaća, objavio je State Department. To su, prvi put, mobilni operator Megafon, zatim najveći ruski proizvođač željezne rude Metalloinvest sa svojim švicarskim i emiratskim podružnicama te operator Udokan projekta za bakar i proizvođač cementa Akhangarancement iz Uzbekistana. Na popisu je i Međunarodna investicijska banka (IIB) iz Budimpešte, razvojna banka u većinski ruskom vlasništvu.
23:34 - Pobjeda Ukrajine dugoročno bi odvratila Rusiju od daljnje osvajačke politike, rekao je premijer Andrej Plenković u Hrvatskom saboru i dodao da treba održati političko jedinstvo u potpori Kijevu. Plenković je saborskim zastupnicima predstavio izvješće s prvih sastanaka Europskog vijeća ove godine. Prvi, izvanredni sastanak održan je 9. veljače i na njemu je sudjelovao ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski, a drugi, redovni sastanak održao se 23. ožujka.
Šefovi država i vlada razgovarali su o ruskoj invaziji na Ukrajinu, a Plenković je naglasio da bi pobjeda Ukrajine u ratu "Rusiju dugoročno odvratila od daljnje osvajačke politike jer su ogromni ljudski i materijalni gubici koje je doživjela zaista štetni ne samo za Rusiju, nego i za Ukrajinu".
Premijer je rekao da je na tim sastancima zagovarao "tezu održivosti". Naveo je da "snaga, domoljublje i motivacija ukrajinskog naroda, vodstva i sposobnost njihovih oružanih snaga" trebaju biti "trajnog karaktera", da je nužno "zadržati političko jedinstvo u podršci Ukrajini što podrazumijeva snažnu vojnu pomoć i snažnu financijsku potporu", dok se treći element odnosi na one vlade koje podupiru Ukrajinu.
"I to u aspektu održivosti stabilnosti, prije svega financijske, ekonomske i socijalne gdje vlastitim mjerama nastojimo zadržati i društvenu stabilnost, odoljeti inflatornim pritiscima, zadržati gospodarski rast, zadržati energetsku neovisnost i priuštivost energenata u smislu cijena", rekao je Plenković.
EU je do sad usuglasila 10 paketa sankcija Rusiji i vojno i financijski pomogla Kijevu. Hrvatska je od početka rata u Ukrajini pomogla toj zemlji s nešto manje od 200 milijuna eura, uglavnom u vojnoj opremi, naglasio je Plenković. Zagreb će ove godine biti domaćin međunarodne donatorske konferencije o razminiranju Ukrajine, Hrvatska će uskoro primiti nešto više od 20 ukrajinskih ranjenika i omogućiti im liječenje i rehabilitaciju, dodao je.
VIDEO Ukrajinski hakeri nasamarili supruge ruskih vojnika pa objavili njihove zavodljive fotografije
23:00 - Ruska vojska je priopćila u srijedu da je poslala lovački zrakoplov da presretne zrakoplov njemačke mornarice koji se približavao granici iznad Baltičkog mora. "Dana 12. travnja 2023. službe kontrole ruskog zračnog prostora iznad Baltičkog mora otkrile su zračnu metu koja se približavala ruskoj granici", navodi se u objavi ministarstva obrane na Telegramu.
17:21 - Ukrajinski ministar obrane rekao je u srijedu da su dokumenti koji su navodno procurili iz Pentagona mješavina istine i laži o ukrajinskoj vojsci. "U tome ima puno informacija koje ne odgovaraju realnosti", rekao je Oleksij Reznikov na brifingu u Madridu sa španjolskom kolegicom. "Informacije koje ne odgovaraju realnosti izgubile su relevantnost. To je mješavina istine i laži."
Reznikov je također rekao kako vjeruje da je curenje dokumenata namjeran pokušaj stvaranja razdora između saveznika Kijeva. "To naravno koristi Rusiji i njezinim saveznicima ili pristašama", rekao je. "Cilj ovoga je da se smanji povjerenje među (našim) partnerima, posebno SAD-om i drugim zemljama i meni je to posve očito i jasno." Američki dužnosnici pokušavaju utvrditi tko je odgovoran za curenje povjerljivih dokumenata u trenutku kada se ukrajinske snage pripremaju za proljetnu protuofenzivu.
Reznikov je također rekao da "nisu istinite" sugestije u tim dokumentima da u Ukrajini djeluju specijalne snage NATO-a. Zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov rekao je u srijedu da bi dokumenti mogli biti lažni i namjeran pokušaj obmanjivanja Moskve. Kremlj je rekao da ne zna koliko su dokumenti autentični.
16:45 - Mađarska je s Rusijom sklopila nove sporazume kojima je osigurala kontinuiranu opskrbu prirodnim plinom i naftom, izjavio je ministar vanjskih poslova i trgovine Peter Szijjarto. Suradnja s Rusijom i dalje je ključna za energetsku sigurnost Mađarske sve dok je opskrba energijom fizičko pitanje, a ne političko ili ideološko, rekao je mađarski ministar u utorak nakon sastanka s potpredsjednikom ruske vlade Aleksandrom Novakom u Moskvi.
Iako je Europa „ponosna što je prebrodila zimu”, nedavno izvješće Međunarodne agencije za energiju (IEA) signalizira da će sigurna opskrba energijom u idućoj sezoni grijanja biti ključna, naveo je Szijjarto. Ništa nam ne jamči da će iduća zima biti blaga kao prošla, kineska potražnja za energentima jača zbog otvaranja gospodarstva nakon pandemije, a europski su kapaciteti za ukapljeni plin ograničeni, objasnio je. Mađarska će po novim sporazumima moći po potrebi uvesti više plina no što je utanačeno dugoročnim ugovorima o opskrbi, a osigurala je i odgodu plaćanja ako cijena prekorači 150 eura, bez obzira na trenutne cijene, rekao je.
Iako su cijene plina trenutno znatno niže, „prošla godina pokazala je da se moramo pripremiti i za ekstremne situacije”, dodao je. Napomenuo je i da ga je Rusija uvjeravala da su tehnologija, znanje i dijelovi potrebni za rad plinovoda TurkStream spremni unatoč sankcijama. Mađarska je po njegovim riječima lani oko 80 posto nafte dobila cjevovodom Družba, a s Rusijom je dogovoreno da će ruski dobavljači i dalje mađarskoj naftnoj i plinskoj kompaniji MOL dopremati naftu preko ukrajinsko-mađarske granice.
Rusija je svojedobno predlagala i druga rješenja prema kojima bi odgovornost za isporuke preuzela Mađarska, ali bolje je to izbjeći u trenutnoj situaciji”, napomenuo je Szijjarto. Kako bi osigurao isporuke nafte preko Ukrajine, MOL će tranzitnu naknadu plaćati izravno operatoru ukrajinske mreže cjevovoda, dodao je Szijjarto. Mađarski ministar sastao se u Moskvi, prema priopćenju, i s izvršnim direktorom Rosatoma Aleksejem Likhačevim. Mađarska i Rusija postigle su dogovor o izmjenama ugovora o dogradnji i financiranju nuklearne elektrane u Paksu kako bi se omogućio nastavak i dovršetak projekta.
Od njegovog potpisivanja prošlo je devet godina pa ugovor mora uzeti u obzir tehničke i tehnološke promjene, a valja uzeti u obzir i sankcije, rekao je Szijjarto, prema priopćenju, dodavši da će, nakon što izmjene budu usuglašene, zatražiti dozvolu Europske komisije.
15:59 - Uspješnom diverzijom, ukrajinski hakeri uspjeli su nasamariti skupinu supruga pripadnika ruskih vojnih snaga koje su pozirale za kalendar i pritom nenamjerno otkrile identitet svojih muževa izlažući dvanaest borbenih pilota u elitnoj eskadrili zračnih snaga Kremlja mogućim optužbama za ratne zločine, tvrdi se u izvješću koje su objavile dvije vodeće civilne aktivističke skupine povezane s Kijevom. Pritom, u skupini pilota identificirali su i jednog od zapovjednika ruskog zrakoplovstva kojeg smatraju odgovornim za bombardiranje Mariupolja. I usput objavili zavodljive fotografije njegove supruge i još nekoliko partnerica ruskih časnika u škakljivim pozama.
15:23 - Indija je rekla u srijedu da je Ukrajina zatražila više medicinske pomoći i medicinske opreme i također pozvala indijske tvrtke da pomognu u obnovi zemlje razorene ruskom invazijom. Za četverodnevnog posjeta Indiji završenog u srijedu, zamjenica ukrajinskog ministra vanjskih poslova Emina Džaparova predala je indijskom kolegi Meenakshiju Lekhiju pismo predsjednika Volodomira Zelenskija za indijskog premijera Narendru Modija, navodi New Delhi bez pojedinosti o sadržaju.
"Ponovna izgradnja infrastrukture u Ukrajini mogla bi biti prilika za indijske tvrtke", rekla je Džaparova, prema priopćenju indijskog MVP-a. Indija je poslala humanitarnu pomoć Ukrajini od početka rata, uključivo lijekove i medicinsku opremu. Džaparova je prva visokorangirana ukrajinska dužnosnika koja je posjetila Ukrajinu otkako je Rusija počela invaziju u veljači 2022. Indija nije bila kritična prema svojoj staroj saveznici Rusiji od početka invazije i čak je povećala kupnju ruske nafte.
Indija je pokušala pronaći diplomatsko rješenje za sukob, a predsjednik Modi rekao je ruskom kolegi Vladimiru Putinu u rujnu da sada "nije vrijeme za rat", što su kritičari ocijenili blagom kritikom. Ukrajina želi da se Indija više uključi u rješavanje sukoba, rekla je Džaparova. Modiju je proslijedila poziv da posjeti Kijev "jednog dana".
Indija trenutačno predsjeda skupinom 20 najsnažnijih gospodarstava i Džaparova je izrazila želju da i ukrajinski dužnosnici sudjeluju na događajima u organizaciji G20 te da se omogući obraćanje predsjednika Zelenskija samitu G20 koji će se u rujnu održati u New Delhiju. Zelenskij se već obratio video vezom sudionicima samita G20 u Indoneziji. Indija ne želi da rat zasjeni događaje G20, rekli su indijski dužnosnici. Prva dva događaja G20 na ministarskoj razini koje je Indija organizirala kao predsjedateljica u veljači i ožujku, bila su obilježena nesuglasicama o ratu između zemalja koje čine G7 (najrazvijenije zemlje svijeta) s jedne strane, te Rusije i Kine s druge.
14:00 - Gornji dom ruskog parlamenta izglasao je prvi put uvođenje elektroničkih poziva za vojsku putem internetskog portala. Glasovanje Vijeća Federacije uslijedilo je dan nakon što je Duma, donji dom parlamenta, dala odobrenje za izmjene zakona. Zakon će sada ići predsjedniku Vladimiru Putinu, od kojeg se očekuje da će ga potpisati i pretvoriti u zakon.
Od sada se dokumenti za regrutaciju u Rusiji moraju predati osobno u lokalnom vojnom uredu ili preko poslodavca. Prema novom prijedlogu zakona, vojni rokovi slat će se putem preporučene pošte i putem interneta. Nakon što zaprime elektronički poziv, građani koji se ne pojave u vojnom uredu automatski dobivaju zabranu putovanja u inozemstvo, oduzimanje vozačke dozvole i zabranu prodaje svojih domova i druge imovine.
Rusija je krenula u pojednostavljenje procesa regrutiranja vojnika u vojsku digitaliziranjem svoje vojne evidencije. Zakon je stavljen na brzu proceduru dok se ruska vojska priprema za očekivanu ukrajinsku protuofenzivu, što potiče nagađanja da bi Moskva mogla biti spremna najaviti još jedan val mobilizacije – što je Kremlj demantirao.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov, na svom današnjem redovnom brifingu, rekao je da je ovaj potez potreban kako bi se riješio "nered" u vojnim uredima za novačenje. "Upravo je to svrha ove zakonodavne inicijative: raščistiti ovaj nered i učiniti ga (sustav) modernim, učinkovitim i pogodnim za građane", kazao je Peskov.
12:17- Moskva je ocijenila u srijedu da je curenje američkih tajnih dokumenata o sukobu u Ukrajini možda "podvala" koju je Washington svjesno plasirao u svrhu kampanje dezinformiranja kako bi "prevario" Rusiju. Na ovom stupnju "nemamo mišljenje o tome... Možda je to fake, hotimična podvala", rekao je zamjenik ruskog šefa diplomacije Sergej Rjabkov, kako su prenijele ruske novinske agencije.
"S obzirom na to da su Sjedinjene Države sastavni dio sukoba (u Ukrajini) gdje zapravo vode hibridni rat protiv nas, takve metode moguće su kako bi se zavarao neprijatelj, a to znači Ruska Federacija", rekao je.
Tajni američki dokumenti pojavili su se za vikend ne internetu, a riječ je o curenju dokumenata što je Pentagon predstavio kao "vrlo veliku opasnost" za nacionalnu sigurnost Sjedinjenih Država. Među drugim informacijama, ti dokumenti otkrivaju dvojbe Sjedinjenih Država u uspjeh ukrajinske protuofenzive koja se priprema.
Agencija AFP nije mogla potvrditi autentičnost tajnih dokumenata.
Rusko-američki odnosi na najnižoj su razini i nastavljaju se pogoršavati zbog ruske invazije na Ukrajinu od veljače 2022.
Moskva je pretrpjela niz vojnih neuspjeha i doista teške gubitke na ratištu i sada to prikazuje kao rat osmišljen na zapadu protiv Moskve, jer Europljani i Amerikanci vojno i financijski pomažu Ukrajini.
12:05 - Uznemirujuća snimka na kojoj se navodno vidi kako ruske trupe odrubljuju glavu ukrajinskom ratnom zarobljeniku proširila se društvenim mrežama. Prikazuje, kako javljaju strani mediji, ruskog vojnika koji drži nož i reže glavu čovjeku za kojeg kaže da je zarobljeni ukrajinski borac. Izvor snimke nije moguće utvrditi kao niti njezinu autentičnost. Pozivajući se na video, ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba usporedio je navodni napad s akcijama ISIS-a. Više pročitajte OVDJE.
10:15 - Visoki ruski dužnosnik rekao je u srijedu kako stajalište SAD-a da je novinar Wall Street Journala Evan Gershkovich "nepravedno zatvoren" ne znači ništa Rusiji te da neće promijeniti svoj pristup slučaju, objavio je TASS, a prenosi Reuters.
Ruska tajna služba FSB uhitila je američkog državljanina Gershkovicha krajem ožujka, a optužen je za špijuniranje te mu prijeti do 20 godina zatvora. Njegovo uhićenje kritizirali su Wall Street Journal, drugi mediji i skupine za ljudska prava te američki predsjednik Joe Biden. Sud u Moskvi sljedeći će tjedan saslušati žalbu Gershkovicheva odvjetničkog tima na odluku po kojoj on ostaje u moskovskom zatvoru Lefortovo najmanje do 29. svibnja.
Zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov rekao je da Rusija trenutačno razmatra odobravanje konzularnog pristupa američkim diplomatima Gershkovichu, koji je imao samo minimalan kontakt sa svojim odvjetničkim timom od pritvaranja prije dva tjedna. No, Rjabkov je kritizirao pokušaje SAD-a da "pritisnu" Moskvu po tom pitanju.
"Nećemo tolerirati bilo kakve pokušaje pritiska na nas i nije važno kakav će status toj osobi dodijeliti u Washingtonu. Ponašat ćemo se u skladu s vlastitim internim potrebama, normama i zakonima koji vrijede u ovoj situaciji. Ništa više od toga", kazao je Rjabkov.
Biden je u utorak telefonski razgovarao s Gershkovichevom obitelji, poručivši da Washington čini "sve što je u njegovoj moći" da osigura njegovo oslobađanje.
On je prvi američki novinar zatvoren u Rusiji pod optužbama za špijunažu od kraja Hladnog rata.
9:47 - Rusija je provela uspješno testiranje interkontinentalnog balističkog projektila na jugu zemlje, objavilo je u srijedu rusko ministarstvo obrane, prenosi dpa. Projektil dugog dometa lansiran je iz Kapustinog Jara u regiji Astrahan na obalama Kaspijskog jezera. Pokusna bojeva glava kasnije je udarila, kako je planirano, na lokaciju u savezničkom Kazahstanu, objavilo je ministarstvo, dodajući da je cilj bio testirati "borbenu sposobnost" projektila.
Nedavno je Kremlj izazvao pomutnju svojom objavom da će stacionirati taktičko nuklearno oružje u Bjelorusiji. Takvo oružje ima kraći domet od interkontinentalnih balističkih projektila koji mogu prevaliti udaljenosti veće od 5 tisuća kilometara.
9:18 - "Opsežne" nove ruske obrambene linije mogle bi se pokazati "velikim preprekama" za ukrajinske trupe, priopćilo je Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva. Ministarstvo obrane izvješćuje da je Rusija razvila golemu linearnu obranu u području jugoistočne regije Zaporižja, za koju kaže da je "vrlo vjerojatno" odgovornost ruske Južne skupine snaga (SGF).
Tri sloja obrambenih zona sada su raspoređena preko 120 km , dodalo je Ministarstvo obrane. Sastoje se od "prve crte prednjih borbenih položaja, a zatim dvije zone gotovo kontinuirane, razrađenije obrane".
"Rusija je vjerojatno uložila značajan napor u ove obrambene radove jer je uvjerena da Ukrajina razmatra napad na grad Melitopolj", stoji u izvješću. Dodaje se da bi oni potencijalno mogli biti "strašne prepreke" za ukrajinske snage.
Ali da bi učinkovito iskoristile svoju obranu, ruske trupe trebaju "podržati dovoljno topništva i osoblja", dodalo je Ministarstvo obrane, a "nije jasno" može li SGF "prikupiti te resurse".
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 12 April 2023.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) April 12, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/oww9kSTDjf
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/Jb1vXCAaSS
9:11 - Velika Britanija je jedna od više zemalja čije specijalne vojne snage djeluju unutar Ukrajine, navodi se u jednom od desetaka dokumenata koji su procurili na internet i navodno potvrđuju ono što je predmet nagađanja više od godinu dana, navodi BBC. Dosjei koji su procurili, neki označeni kao "strogo povjerljivi", oslikavaju detaljnu sliku rata u Ukrajini, uključujući osjetljive detalje ukrajinskih priprema za proljetnu protuofenzivu, prenose mediji.
Mediji, uključujući BBC i The Guardian, izvijestili su da dokument od 23. ožujka pokazuje da je čak 50 pripadnika britanskih specijalnih snaga raspoređeno u Ukrajini zajedno s drugim zapadnim specijalnim snagama.
Prema tom dokumentu, Ujedinjeno Kraljevstvo ima najveći kontingent specijalnih snaga u Ukrajini (50), a slijede ga članice NATO-a Latvija (17), Francuska (15), SAD (14) i Nizozemska (1).
U dokumentu se ne navodi gdje se snage nalaze niti što rade.
Broj osoblja može biti mali i bez sumnje će varirati, no specijalne snage su po svojoj prirodi vrlo učinkovite. Njihovu prisutnost u Ukrajini vjerojatno će iskoristiti Moskva, koja je posljednjih mjeseci tvrdila da se ne sukobljava samo s Ukrajinom, već i s NATO-om, navodi BBC.
Američka vlada kaže da istražuje izvor curenja informacija.
Britanija opovrgava točnost dokumenata
Britansko ministarstvo obrane nije komentiralo tvrdnje, ali je poručilo da navode u američkim povjerljivim dokumentima ne treba uzimati "zdravo za gotovo". U tvitu u utorak navelo da je curenje navodnih povjerljivih informacija pokazalo ono što je nazvalo "ozbiljnom razinom netočnosti".
"Čitatelji bi trebali biti oprezni u prihvaćanju navoda koji imaju potencijal širenja dezinformacija", objavio je na Twitteru glasnogovornik ministarstva obrane, no ne navodi se na koje se dokumente konkretno misli.
S druge strane, mediji citiraju dužnosnike Pentagona koji kažu da su dokumenti stvarni.
Pojavljuje se i informacija da je jedan dokument, koji je detaljno navodio broj žrtava pretrpljenih u Ukrajini na obje strane, krivotvoren. Britanska vlada ima politiku ne komentirati svoje specijalne snage, za razliku od drugih zemalja uključujući SAD.
7:34 - Američki ministar obrane Lloyd Austin u utorak je rekao da će Sjedinjene Države istražiti nedavno curenje povjerljivih dokumenata sve dok se ne pronađe izvor. "Nastavit ćemo istraživati i prevrtati svaki kamen dok ne pronađemo izvor ovoga", rekao je Austin na konferenciji za novinare u State Departmentu.
Istražitelji rade na utvrđivanju koja je osoba ili grupa mogla imati sposobnost i motivaciju objaviti obavještajna izvješća. Curenje informacija moglo bi biti najštetnije objavljivanje informacija američke vlade od objave tisuća dokumenata na WikiLeaksu 2013. godine.
6:45 - Kanada je u utorak uvela nove sankcije zbog ruske invazije na Ukrajinu i obećala novu vojnu potporu Kijevu nakon što se premijer Justin Trudeau sastao s ukrajinskim premijerom Denisom Šmihalom u Torontu. Dok su se dvojica čelnika sastajala, Trudeauova službena web stranica je blokirana, a kanadska špijunska služba je potvrdila da su "neke" druge vladine stranice također bile izvan mreže.
Kanada će Ukrajini poslati 21.000 jurišnih pušaka, 38 strojnica i 2,4 milijuna komada streljiva, dok bi nove sankcije bile usmjerene na 14 ruskih pojedinaca i 34 subjekta. Trudeau je rekao da Kanada također nameće sankcije za devet subjekata povezanih s bjeloruskim financijskim sektorom kako bi dodatno izvršila pritisak na ruske "suradnike u Bjelorusiji".
Rusija svoje akcije u Ukrajini naziva "specijalnom vojnom operacijom" u borbi protiv onoga što opisuje kao sigurnosnu prijetnju od veza Ukrajine sa Zapadom.
"Nastavit ćemo podržavati Ukrajinu sa svime što je potrebno dokle god bude potrebno", rekao je Trudeau.
"Ukrajina osjeća ogromnu potporu Kanade u svakom području... i mi to stvarno cijenimo", rekao je Šmihal, najviše rangirani Ukrajinac koji je posjetio Kanadu od početka rata prije više od godinu dana.
Njih su dvojica razgovarali o nizu tema, uključujući daljnju vojnu potporu i napore za obnovu u Ukrajini, prije potpisivanja zajedničke deklaracije o modernizaciji trgovine između dviju zemalja.
Službena web stranica premijera u utorak ujutro bila je nedostupna. Trudeau je rekao da cyber napadi ruskih hakera "nisu iznenađujući".
"Nije neuobičajeno da ruski hakeri napadaju zemlje koje pokazuju svoju nepokolebljivu potporu Ukrajini", rekao je Trudeau, dodajući da se Kanada neće dati razuvjeriti takvim napadima.
"Svjesni smo izvješća da su neke web stranice kanadske vlade bile izvan mreže", rekao je u izjavi glasnogovornik kanadske Ustanove za komunikacijsku sigurnost (CSE) i ponovio Trudeauov komentar da to nije neuobičajena pojava u zemljama u koje dolaze dužnosnici ukrajinske vlade.
"Iako ovi incidenti privlače pozornost, oni imaju vrlo mali utjecaj na pogođene sustave", rekao je glasnogovornik CSE-a.
Kanada je jedna od najglasnijih saveznica Ukrajine, a toj je zemlji odobrila više od osam milijardi kanadskih dolara (5,94 milijarde američkih dolara) u financijskoj, vojnoj, humanitarnoj i drugoj pomoći od siječnja 2022., neposredno prije invazije u veljači.
6:40 - Glasnogovornik ukrajinskih oružanih snaga zanijekao je tvrdnju Jevgenija Prigožina, čelnika ruske privatne plaćeničke skupine Wagner, koji je rekao da ruske snage sada kontroliraju više od 80% grada Bahmuta. "Mogu s pouzdanjem tvrditi da ukrajinske obrambene snage kontroliraju puno veći postotak teritorija Bahmuta", rekao je Serhii Cherevatyi.
6:38 - Britansko ministarstvo obrane objavilo je u utorak da postoji "ozbiljna razina netočnosti" u izvješćima o curenju strogo povjerljivih američkih dokumenata. Agencije za američku nacionalnu sigurnost i ministarstvo pravosuđa istražuju curenje desetaka povjerljivih dokumenata kako bi procijenili nastalu štetu nacionalnoj sigurnosti i odnosima sa saveznicima i drugim zemljama, uključujući Ukrajinu.
"Izvješćivanje o curenju navodnih povjerljivih američkih podataka pokazalo je ozbiljnu razinu netočnosti", naveo je glasnogovornik ministarstva obrane u priopćenju na Twitteru.
"Čitatelji bi trebali biti oprezni u prihvaćanju navoda koji imaju potencijal širenja dezinformacija", dodaje se.
Reuters je pregledao više od 50 dokumenata s oznakom "povjerljivo" ili "strogo povjerljivo" koji su se pojavili na društvenim mrežama u ožujku i navodno otkrivaju detalje o ranjivosti ukrajinske vojske i informacije o saveznicima poput Izraela, Južne Koreje i Turske. Autentičnost dokumenata, vjerojatno najštetnijih od WikiLeaksa 2013. godine, Reuters nije neovisno provjerio.
Američki dužnosnici rekli su da se čini da su izmijenjeni neki dijelovi o procjeni vojnih gubitaka u ratu u Ukrajini kako bi se umanjili ruski gubici.
6:34 - Američka obavještajna služba navodno je u veljači upozorila Ukrajinu da možda neće uspjeti prikupiti dovoljno trupa i oružja za svoju planiranu proljetnu protuofenzivu, te da bi mogla biti "prilično manja" od ciljeva Kijeva da ponovno zauzme teritorij koji je zauzela Rusija, sudeći po gomili procurjelih obrambenih dokumenata . Isti dokumenti američke vojske koji su procurili pokazuju da je Velika Britanija poslala čak 50 specijalnih snaga u Ukrajinu. Dokumenti sugeriraju da su više od polovice pripadnika zapadnih specijalnih snaga prisutnih u Ukrajini između veljače i ožujka ove godine možda bili Britanci. Nejasno je u kojim su aktivnostima specijalne postrojbe možda bile angažirane ili je li broj osoblja ostao na ovoj razini. Čini se da američki obavještajni dokumenti pokazuju da je Egipat planirao tajno opskrbiti Rusiju raketama i streljivom. Ukrajini je potrebno više dalekometnog oružja i "manje razmišljanja o curenju informacija", rekao je viši predsjednički savjetnik Mykhailo Podolyak, govoreći o nedavnom curenju dokumenata Pentagona.
Srbija je jedina europska zemlja koja je odbila uvesti sankcije Rusiji zbog njezine invazije na Ukrajinu. Međutim, Kijevu je pristao isporučiti oružje ili ga je već poslao. prenosi Reuters - koji se poziva na procurjele tajne dokumente Pentagona.