– Skidanje porezne tajne, iznošenje podataka na web-stranici Porezne uprave te objava točnih podataka ako su netočne ili nepotpune informacije dostavljene sredstvima javnog priopćavanja, najveće su novosti koje će se uvesti novim poreznim zakonom – kazala je u emisiji Poligraf Hrvatskog radija ravnateljica Porezne uprave Nada Čavlović-Smiljanec.
Najavila je i uvođenje instituta ograničene pravne odgovornosti po kojem će poduzetnici odgovarati svojom osobnom imovinom do vrijednosti za koju su opteretili tvrtke.
– Bilo je tu izvlačenja zajmova, fiktivnih računa... bili su osnivači i u po 40 društava. To se odnosi i na one koji su to radili 5 do 10 godina unazad, a ne samo na novonastale dugove. Sada je oko 50.000 pravnih osoba u blokadi, a tu je i oko 10.000 poduzetnika koji su osnivači u više trgovačkih društava. Oni će biti prvi na udaru, objasnila je Čavlović-Smiljanec.
Ivan Miloloža iz HUP-a kazao je da poslodavci ne strahuju od toga te kako je puno veći problem kako je do nekih dugovanja došlo, a izrazio je nezadovoljstvo što su do prijedloga zakona morali doći preko medija.
– HUP nikad nije zastupao bilo koga tko je nelegalno i nepošteno činio bilo kakve porezne radnje. Upravo smo se bunili protiv takvih. Objavite i zid birokratskog srama, mora postojati jednakost za sve, nije odgovornost samo kod jedne strane, sva tri subjekta u ovom lancu moraju biti identična i ravnopravna – istaknuo je Miloloža.
Predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar prijedlog odgovaranja vlastitom imovinom smatra dobrim i logičnim.
– Mi smo na tu pojavu upozoravali dulje vrijeme. Treba uskoro predložiti isti model za javna poduzeća poput HEP-a ili HŽ-a – kazao je Lesar.
– Držimo se zakona o trgovačkim društvima, a pod to spadaju sva trgovačka društva – odgovorila mu je šefica Porezne uprave. Dodala je i kako nije točna informacija da su neki "tajkuni" za poziv doznali prije iz medija nego od Porezne uprave.
– Porezna uprava predugo je bila zatvorena institucija, a po zakonu se nije radilo. Zašto, ne znam. Prvi na redu su oni koji stječu ogromnu imovinu, a nemaju prihode.
U novom zakonu postoji i mogućnost prijeboja, da se dugovi prebijaju, a poreznom dužniku moći će se na ime poreznog duga oduzeti imovina, nekretnine koje su državi zanimljive.
Na pitanje kako tretirati to da netko tebi ne plati 60 dana ili 180 dana, a vi porezne obveze morate platiti za 30 dana i hoće li se takvi naći na "stupu srama", Čavlović-Smiljanec kazala je da na tzv. stup srama neće doći oni koji duguju mjesec dana nego izvršan dug na koji više ne postoji uopće mogućnost žalbe.
– Neće na popis doći oni koji su dužni 10 dana ili su trenutačno u problemu nego oni koji godinama duguju, čiji su dugovi izvršni – kazala je.
Na izjavu ministra Linića da ne očekuje veliku naplatu od 52 milijarde poreznog duga, Čavlović-Smiljanec je kazala kako je to točno i kako je polovina, odnosno 25 milijardi kuna dugovi koji su upitni jer su u postupku brisanja pred trgovačkim sudom, jer su u postupku stečaja i tih poduzeća više nema.
– Mi idemo prema tome da se ova druga polovica naplati. 12.000 poslodavaca koji su bili na listi loših zbog neplaćanja doprinosa u pet dana je uplatilo dugovanja i u proračun se slilo 17 milijuna kuna doprinosa. U pripremi je i Zakon o financijskom poslovanju. To će biti konačno čišćenje tržišta. Najveći vjerovnici, a to su država i banke, očistit će tržište tako da oni koji ne mogu nastaviti poslovati odu u stečaj, a koji sklope dogovor, morat će imati financijski plan kojim će morati dokazati da su sposobni ostati na tržištu – istaknula je Čavlović-Smiljanec.
Na pitanje slušateljice što je čekala 22 godine, koliko radi u Poreznoj upravi, i zašto nije ranije reagirala na neplaćanje poreza, Čavlović-Smiljanec je kazala da je radila u područnom uredu u Virovitici i tek sada, kad je na poziciji da ima uvid u cijelu sliku i kad su svi dokumenti na stolu, može djelovati da bi se propusti ispravili.
lopuža birokratska ,živi na grbači radnog naroda, a kasnije ga jebe.