Podsjećajući na to da je Haiti, prva neovisna država Latinske Amerike, neovisnost stekao 1804. nakon pobune robova (dovedenih iz Afrike), predsjednik Senegala Abdoulaye Wade pozvao je sve Haićane, "sinove i kćeri Afrike", da od posljedica potresa i humanitarne katastrofe pobjegnu "natrag u prapostojbinu" doseljenjem u Senegal.
Veliki dio afričkih robova silom dovedenih na Karibe bio je baš iz Senegala, pa njihovim potomcima Wade nudi svojevrsnu "repatrijaciju", kako je rekao predsjednikov glasnogovornik Manadou Bemba Ndiaye:
- Predsjednik nudi dragovoljnu repatrijaciju bilo kojem Haićaninu koji se želi vratiti svojim korijenima. Senegal im je spreman ponuditi parcele zemljišta – čak i jednu cijelu regiju. Sve ovisi o tome koliko će Haićana doći.
Stanovnici stradale karipske zemlje koji se odluče za "reimigraciju" preko Atlantika neće naići na mnogo drugačije uvjete – i u Senegalu vlada siromaštvo, a ni pismenost nije na visokoj razini.
Međutim, nakon reformi s početka devedesetih u Senegalu je gospodarstvo u usponu, situacija u školstvu popravlja se, i umjesto stagnirajućeg siromaštva u zemlji koju su prirodne katastrofe dodatno unazadile, "povratnici u Afriku" mogli bi se naći u situaciji koja im omogućava da uz mnogo truda i rada poprave svoje životne okolnosti. Premda je umjesto kršćanstva glavna religija u Senegalu islam, barem jezik nije prepreka jer je u toj bivšoj francuskoj koloniji također službeni jezik francuski, kao i u Haitiju. Kakav će odaziv na tu velikodušnu ponudu biti, vidjet ćemo.
Lijepa gesta!