Špilja prepuna slika koje su nastale prije 40.000 godina otkrivena je na Sulawesiju u Indoneziji. Crteži životinja i ruku na vapnencu najstariji su do sada otkriveni u Aziji a, navode stručnjaci, postavljaju pitanje o ranom čovječanstvu i razvoju umjetnosti na globalnoj razini u prapovijesti, piše Daily Mail.
Pronađeno je ukupno 12 otisaka ruku i dva crteža životinja u sedam komora, a analize su pokazale da su nastajale u rasponu od prije 39.900 do 17.400 godina.
Tim australijskih i indonezijskih arheologa potvrdio je da je analiza starosti izvršena radioaktivnom ugljikom, ali i analizom stalaktita koji su vremenom izrasli preko crteža. Napominju da postoji mogućnost da su crteži stariji.
Najstarija špilja s ljudskim crtežima je El Castillo u španjolskoj Cantabriji koji su nastali prije 40.800 godina. Ona je od novootkrivene u Aziji udaljena oko 8000 kilometara što, napominje Nature, postavlja pitanje na kojem su kontinentu nastali prvi crteži.
>>Znate li gdje se u Hrvatskoj nalazi Titova špilja?
>>Spilja u kamenolomu Tounj zaštitit će se od miniranja i devastacije
Hahaha radioaktivnim ugljikom. Je li to isti onaj koji za stijene novijeg datuma za koje znamo koliko su stare i kako su nastale (hladjenjem lave) pokazuje starost od nekoliko tisuća godina.