Domaća skijališta spremna

Sezonu opet kroji epidemiološka situacija: Većina skijaša ostaje na domaćim skijalištima

storyeditor/2021-11-29/PXL_190121_31492533.jpg
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
27.12.2021.
u 15:40

Hrvatski ski-domaćini ne likuju zbog probema na europskim skijalištima, ali i ne žale se. Pripreme za ski-sezonu u punom su jeku na Sljemenu i Platku, ima nešto i prirodnog snijega, a sve je spremno primjerice i na plitvičkom skijalištu Mukinje, samo se čeka obilniji snijeg

U prošloj, prvoj koronazimi, mnogi su skijaši silom prilika otkrili domaća skijališta, a mnogi će im, zbog neizvjesne epidemiološke situacije, ostati vjerni i ove sezone. Hrvatski ski-domaćini ne likuju zbog problema na europskim skijalištima, ali i ne žale se. Pripreme za skijašku sezonu u punom su jeku na Sljemenu i Platku, ima nešto i prirodnog snijega, a sve je spremno primjerice i na plitvičkom skijalištu Mukinje, samo se čeka obilniji snijeg.

Gradi se nova žičara

– Planiramo jednu prosječnu skijašku zimu s oko pedeset-šezdeset ski-dana, a naravno da smo svjesni da će posjet ovisiti i o tome što će se zbog korone događati na inozemnim skijalištima. No planove temeljimo na vlastitom radu i vjerujemo u porast broja skijaša, jer smo u velikim investicijama. Primorsko-goranska županija u skijalište Platak tijekom tri godine samo u sustav za zasnježenje ulaže oko 25 milijuna kuna, a ovih dana smo imali tehnički pregled posljednje cjeline i sad samo čekamo uporabnu dozvolu za staze uz baby lift i Pribeniš. U rujnu smo počeli i s gradnjom nove žičare, koje bi trebala biti gotova u ožujku 2023. Imat će kapacitet 2300 skijaša na sat, imat će četverosjed, moći će prevoziti i bicikle, a nudit će se mogućnost i zimskog i ljetnog rada. Ta je investicija teška 35 milijuna kuna – otkriva novosti Alen Udovič, direktor Goranskog sportskog centra u čijem je sastavu skijalište Platak.

Na Platku, inače, ima oko 15 centimetara snijega, a naveliko rade i topovi za snijeg. S dvije nove staze za koje se čeka uporabna dozvola Platak će skijašima moći ponuditi ukupno oko tri kilometara staza pod snijegom, a plan je da sezona skijanja počne čim to vrijeme dopusti.

– Lani smo sa skijanjem počeli 2. siječnja, imali smo 28 ski dana, prodali smo oko 16.000 karata, a posjetitelja je bilo oko 60.000. Dnevni pritisak je prošle zime bio veći nego naše najbolje zimske sezone svih vremena, 2017. – 2018., zahvaljujući tome što je lani većina europskih skijališta bila zatvorena. Cijene su, inače, ostale iste kao lani, dnevna ski karta tijekom tjedna je 130, a vikendom 150 kuna. Koliko će ski-dana biti ove sezone, teško je prognozirati. Imamo fenomenalnu prednost, skijalište smo s pogledom na more, ali to može značiti i udare juga... koji mogu sve pokvariti – kaže Udovič.

Na Sljemenu s time nemaju problema, ali još nemaju ni dovoljno snijega, pa je umjetno zasnježivanje, kako se vidi na fotografijama objavljenim na službenoj Facebook stranici sljemenskog skijališta, u punom jeku. Svim zainteresiranima zasad mogu poručiti samo da “još uvijek rade na pripremama staza” i da će o datumu otvaranja pravodobno obavijestiti.

Mukinje za početnike

Na plitvičkom skijalištu Mukinje, gdje se iz ekoloških razloga ne potpomažu umjetnim snijegom, nemaju izbora i strpljivo čekaju obilnije bijele padaline.

– Palo je nešto malo snijega, ali se otopio. A da bismo otvorili skijalište, mora ga napadati od 40 do 50 centimetara. Iako, kod nas se može skijati i sanjkati i kada ima manje snijega ako netko poželi doći sa svojom opremom. No vučnicu, najam opreme i sve ostalo možemo staviti u pogon tek kad snježni pokrivač bude oko pola metra – objašnjavaju na skijalištu Mukinje, gdje su lani imali svega nekoliko ski-dana, a u godinama prije korone i po 40-50 dana.

Na skijalištu u sklopu našeg najpoznatijeg nacionalnog parka Plitvičkih jezera, inače, imaju vučnicu kapaciteta 400 skijaša na sat, staze su dužine otprilike 400 metara, a cijena dnevne ski-karte je 60 kuna. Strmine su blage, prosječni nagib je oko 15 posto – idealno za početnike.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije