U očima hrvatske javnosti trgovački sudovi bili su utočište korupcije, pristranosti sudaca i sporosti u rješavanju predmeta kojih se godišnje znalo nagomilati i do 11.000. Neki su to od razloga zbog kojih se tražilo njihovo ukidanje, na što je danas ministar pravosuđa odgovorio:
- Trgovački sudovi ostaju, ali im treba unaprijediti rad.
Ministar pravosuđa svjestan je poljuljanog povjerenja koje ove sudačke institucije imaju u državi, kao i velike sporosti u rješavanju predmeta, te im je poručio da gospodarstvo ne može čekati na njihove odluke. Trgovački sudovi moraju ubrzati svoj rad, a umjesto da gomilaju predmete, moraju ih rješavati.
Poljuljano povjerenje u trgovačke sudove uvjetovano je i stalnim prozivkama sudaca za pristranost, odnosno da odugovlačenjem donošenja odluke na presudu ili pak brzim rješavanjem predmeta pogoduju određenim gospodarstvenicima. No, i to propitivanje, najavio je Šimonović, riješit ćemo javnom objavom svih sudačkih odluka Visokoga trgovačkog suda na internetu, koje počinje danas.
- Na taj će način transparentno i javno građani moći vidjeti kakve odluke donosi pojedini sudac, jesu li one motivirane ili nepristrane, te jednake u sličnim predmetima koje vode stranke - komentirao je Branko Hrvatin, predsjednik Vrhovnog suda RH.
U obranu rada Visokoga trgovačkog suda stala je Branka Čiraković, njegova v.d. predsjednica, ističući kako 11.000 neriješenih predmeta godišnje nisu samo posljedica rada sudaca, već i nedostatka poslovnog morala koji utječe na priljev predmeta.
Projekt javne objave sudačkih odluka (trenutačno je na internetu dostupno 21.603 drugostupanjskih odluka Visokoga trgovačkog suda) sredstvima donacije poduprla je Kraljevina Norveška.