Republički sindikat radnika Hrvatske na svojoj je današnjoj konferenciji u Rijeci upozorio na stanje u HT-u d.d. Hrvatski telekom, jedna od najprofitabilnijih tvrtki, nastavlja s otpuštanjem radnika, a kako ističe predsjednik RSRH Jadranko Vehar, i HAKOM svojim potezima “pomaže” HT-u u donošenju odluka o smanjivanju broja radnika.
- Ovo je prva godina kada prihod u HT-u pada, a time i dobit, što brine sindikate organizirane u HT-u, a pad, pored krize, uvođenja trošarina na mobilne usluge te povećanje PDV-a očito previše ne brine poslovodstvo koje se ne snalazi u ovim uvjetima tržišnog natjecanja. Oni izlaz vide u smanjivanju cijene rada i prava radnika - kaže Vehar.
Sindikat tvrdi da tehnološkog viška u HT-u nema, no uprava je i ove godine odlučila provesti postupak proglašenja tehnološkog viška. Prema planu uprave, “svjetlo ulice” trebalo bi, kažu u RSRH, ugledati oko 350 radnika. Iz HT-a je već otišlo više od 6 tisuća radnika, a s ovih 350 riječ je o skoro 60 posto svih radnika koje je DT zatekao u HT-u ulaskom u vlasničku strukturu. Iz Sindikata upozoravaju kako prilikom proglašenja tehnološkog viška uprava ne poštuje temeljne kriterije iz Zakona o radu. Na listi koja je ponuđena Radničkom vijeću, kažu u RSRH, našlo se više od 55 posto radnika koji su stariji od 55 godina, odnosno 2/3 radnika starijih od 45 godina. Među “odabranima”, ističu u RSRH, bilo je radnika visoke stručne spreme, magistara i doktora znanosti, osoba koje uzdržavaju tri ili više članova obitelji, pa zaključuju kako kriterija zapravo nema. Pitaju se kako se u HT-u može pravdati tehnološki višak dok ondje radi više od 1300 studenata, koji bi smjeli obavljati samo privremene poslove, a rade i poslove od posebnog interesa. RSRH najviše brine što se broj radnike koje bi trebalo proglasiti tehnološkim viškom zna tri godine ranije. Prozivaju i Nadzorni odbor koji nije opravdao svoj naziv, riječ je, kažu u RSRH, o formi za osobno povećanje mjesečnih prihoda. HT u načelu, tvrde, proglašava tehnološki višak u roku od mjesec dana, a radnicima se uglavnom priopćava od danas do sutra. RSRH proziva i Radničko vijeće, koje dopušta upravi da svoje nakane provedu u djelo. Budući da je uprava zamislila da sve bude centralizirano u Zagrebu, u Rijeci, Splitu, Osijeku objekti zjape prazni.
U Zagrebu se daju milijuni eura za iznajmljivanje prostora. Najam kao i održavanje i grijanje polupraznog i praznog prostora u vlasništvu HT-a jednak je godišnjoj plaći 600-tinjak radnika - kazao J. Vehar.
Upozorava i na to da HAKOM i alternativni operateri nerealnim zahtjevima pritišću HT i iz njega žele izvući maksimum kako bi opravdali svoje postojanje, što treba spriječiti. Proces smo pokrenuli i ne zaustavljamo se dok ga ne dovedemo u okvire koji će osiguravati radnu i socijalnu budućnost radnika HT-a, poručuju iz RSRH.