Sindikati: Zamrznite samo iznadprosječne plaće

13.11.2008.
u 19:13

– Zamrzavanje plaća ima smisla samo za iznadprosječne plaće, a dolazi u obzir samo u sklopu sveobuhvatnih mjera, kao što je smanjenje udjela hrane u potrošačkoj košarici te smanjenje dužnosničkih i menadžerskih plaća – rekao je Ozren Matijašević, predsjednik Hrvatske udruge sindikata.

O tome što će podržati i na čemu će inzistirati središnjice će dogovarati danas, međutim, u ponedjeljak na sastanku u Vladi neće odmah dići ruke za zamrzavanje plaća.

– Tražimo od Vlade pokazatelje stvarnih razmjera krize u RH, dinamike i izvora vraćanja duga te niz izračuna za sve varijante. Želimo čuti i poslodavce, a tražit ćemo i pisana jamstva da neće biti otpuštanja. Plaće su zadnje koje trebamo rješavati – kaže Ana Knežević, predsjednica SSSH.

Prvi su na udaru Vladinih kriznih mjera državni službenici. Njihove osnovice za plaće rastu najmanje šest posto godišnje, pa taj sporazum sada ide u reviziju. Međutim, Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika poručuje Vladi da od njih ne može tražiti da zbog ekonomske krize podnesu dvostruko teži teret od ostalih.

– Zamrzavanje plaća u paketu s reformom državne uprave kroz ukidanje dodatka za radni staž i njegovim zamjenjivanjem arbitrarnim ocjenskim modelom promicanja u službi značilo bi dvostruko zamrzavanje plaća, jer najveći broj državnih službenika prvo povećanje plaća prema nacrtu Zakona o plaćama državnih službenika može očekivati tek nakon pet godina – kaže SDLSN.

HUS je danas inicirao donošenje Zakona o osobnom bankrotu, po uzoru na SAD, Kanadu, Njemačku, Austriju i odnedavno Sloveniju, kojim bi se rješavale situacije u kojima dužnik više nije u stanju podmirivati svoje tekuće obveze.

Postupak bi inicirao dužnik ili netko od vjerovnika, a svojevrsni bi stečajni skrbnik doveo financije prezaduženog u red tijekom dvije do šest godina. Kontrolu postupka vodio bi Općinski sud, a prednosti su višestruke: na primjer, to bi bio jedan postupak za sve dugove pa bi se rasteretilo sudstvo te smanjili troškovi i dužnika i poreznih obveznika.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije