SKUPILI DOVOLJNO RUKU

Široka koalicija protiv Netanyahua: U izraelskoj vladi prvi put i Arapin

Mansour Abbas, Naftali Bennett i Yair Lapid
Foto: UNITED ARAB LIST/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
1/2
04.06.2021.
u 19:10

Bivši najpoželjniji muškarac Izraela, centrist Yair Lapid, skupio je većinu s ultradesnim Naftalijem Bennettom i arapskom proizraelskom strankom

Napokon se iz izraelskog Knesseta uzdigao “bijeli dim”. Nakon maratonskih pregovora i nadmudrivanja, Yair Lapid, čelnik stranke Yesh Atid (Ima budućnosti), u srijedu navečer, samo 15 minuta prije ponoći i isteka roka od 28 dana koji je dobio za formiranje vladajuće većine, obavijestio je predsjednika Izraela da je koalicija dogovorena. Ujedinjena izraelska oporba skupila je dovoljno ruku (61) da sruši Netanyahua koji vlada 15 godina, stvarajući šarenu koaliciju s ljevicom, desnicom i Arapima, koji su prvi put u povijesti ušli u vladu Izraela. Izraelsko-arapsku stranku Ra’am vodi Mansour Abbas i osvojili su četiri mandata.

Ogromne razlike u koaliciji

Do formiranja nove vlade, koja bi trebala prisegnuti 14. lipnja, dolazi dva mjeseca nakon izraelskih izbora i nakon brojnih iznimnih napora da se povežu stranke koje dolaze s različitih krajeva političkog spektra koje je dosadašnji premijer Benjamin Netanyahu pod svaku cijenu želio spriječiti, zbog čega je čak ušao i u rat s Hamasom i bio spreman i na bombardiranje Irana, da ga u tome nije spriječio američki predsjednik Joe Biden.

Lapid, koji je do sada bio oporbeni čelnik, trebao je potporu 61 od ukupno 120 zastupnika u izraelskom parlamentu Knessetu. Osam malih stranaka ujedinilo se pod Lapidovom Yesh Atid, a ujedinila ih je zajednička želja da svrgnu Netanyahua, kojemu se trenutačno sudi zbog korupcije prema kojoj u Izraelu nema tolerancije. Čelnik ekstremno desne stranke Yamine (Desno) Naftali Bennett i Yair Lapid složili su se da se rotiraju na dužnosti premijera pa će premijer prve dvije godine biti Bennett, a potom će ga na tom mjestu zamijeniti Lapid koji će do tada obavljati dužnost ministra vanjskih poslova.

Dogovorena koalicija izgleda krajnje krhko. Stavovi stranaka široko se razilaze, a stranački čelnici ne mogu se više razlikovati.

Yair Lapid i stranka Yesh Atid, koja je dobila 17 mjesta u Knessetu, zagovara rješenje u vidu dvije države s Palestincima, ali istodobno želi zadržati kontroverzna židovska naselja u istočnom Jeruzalemu i na Zapadnoj obali, koje Ujedinjeni narodi klasificiraju kao ilegalne.

Naftali Bennett sa svojom strankom Yamina koja je dobila sedam mjesta u Knessetu slovi za najtežeg partnera nove koalicije jer je vjersko-nacionalistički tvrdolinijaš, najveći politički zagovornik židovskih doseljenika na okupiranim teritorijima i oštar protivnik rješenja dvije države.

U koaliciju je ušao i aktualni ministar obrane Benny Gantz čija je stranka Kachol Lavan osvojila osam mjesta, koji brani židovska naselja na Zapadnoj obali, ali želi i pregovarati s Palestincima. Gantz je dugo izbjegavao jasan stav o rješenju s dvije države. Međutim, nedavno je zagovarao aneksiju Jordanske doline. Na unutarpolitičkom planu želi “sačuvati židovski karakter Izraela”.

Bivši ministar vanjskih poslova Avigdor Lieberman sa strankom Yisrael Beitenu i sedam mjesta u Knessetu smatra se ultranacionalističkim tvrdolinijašem koji se zalaže za dvije države, ali pod uvjetom da većina Palestinaca s izraelskim putovnicama izgubi državljanstvo i bude preseljena na palestinske teritorije. Želi pripojiti izraelska naselja na Zapadnoj obali, a zauzvrat bi ustupio manja, arapskim stanovništvom naseljena područja u Izraelu.

Gideon Saar koji je napustio Likud i osnovao stranku Nova nada osvojivši s njom šest mjesta u Knessetu odbacuje rješenje u vidu dvije države i zagovara aneksiju Zapadne obale.

Zanimljivo je da se unutar koalicije nalazi i feministica Merav Michaeli, čelnica stranke Avoda koja je osvojila sedam mjesta i koja se bori za prava žena i LGBTQ zajednice. U koaliciji su i ekstremno lijeva stranka Meretz na čelu s Nitzan Horowitz, sa šest mjesta u Knessetu.

Yair Lapid (57), nekadašnji voditelj informativnog programa i medijska zvijezda, rođen je u Tel Avivu, a otac mu je gorljivo sekularni bivši ministar pravosuđa Yosef Tommy Lapid. Yairov otac rođen je u Novom Sadu kao Tomislav Lampel, odakle je pobjegao tijekom Drugog svjetskog rata. Yairova karijera u mnogočemu podsjeća na karijeru njegova oca koji je preminuo u Tel Avivu 2008., a tri godine kasnije u Novom Sadu dobio je ulicu. Yairova majka Shulamit je dramatičarka i pjesnikinja. Yair Lapid, amaterski boksač i MMA borac, jedno je vrijeme bio na i listama najpoželjnijih izraelskih muškaraca.

Za integraciju muslimana

Naftali Bennett (49) je multimilijunaš poznat po tvrdolinijaškoj religijsko-nacionalističkoj retorici te bivši ministar obrane i komandos, čiji su roditelji rođeni u SAD-u. Ima iznimno liberalan pogled na ekonomska pitanja i tvrdolinijaški stav prema izraelskom neprijatelju Iranu. Taj aspekt ideologije dijeli s Netanyahuom u čijih je nekoliko vlada bio ministar.

Mansour Abbas (47) čelnik je stranke Ra’am (Južni islamski pokret), vjerskog političkog pokreta koji njeguje ideologiju Muslimanskog bratstva. Bio je dio Općeg islamskog pokreta u Izraelu, koji je osnovan 1971. No odvojio se od pokreta nakon potpisivanja sporazuma iz Osla 1993. Iako održava konzervativno uvjerenje, Južni pokret poziva na integraciju muslimana u izraelsko društvo.

Benjamin Netanyahu bori se protiv sporazuma njegovih političkih protivnika - od ljevice do desnice - koji su formirali sporazum o širokoj koalicijskoj vladi.

– Svi zastupnici izabrani glasovima desnice moraju se protiviti ovoj opasnoj ljevičarskoj vladi – poručio je jučer Netanyahu. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije