Lani je dodjeljivao 20 studentskih stipendija, a ove godine – ni jednu. Riječ je o Sisku koji pod izgovorom krize iznova poseže za štednjom na teret najpotrebitijih društvenih skupina.
Ostali ih nisu zaboravili
– Zadnje dvije godine davali smo ih u partnerstvu s OTP bankom koja je donirala iznos. Slijedom odluke o privremenoj obustavi izvršavanja pojedinih rashoda i izdataka te rješavanju statusa Auto prometa, kao i općenito ograničenih mogućnosti, u 2013. planiran je nastavak stipendiranja onih studenata koji ih već primaju. Uvažavajući trend smanjenja proračunskih sredstava te neospornu činjenicu stagnacije, kao i realan pad vlastitih izvora sredstava, natječaj za dodjelu novih stipendija nismo u mogućnosti raspisati – kaže pročelnica Irma Matanović. No neosporna je činjenica i proračun od 200 milijuna kuna, u kojem se nije našlo ni 0,5 posto sredstava potrebnih za potporu budućim akademskim građanima, a jest za novozaposlene u Gradskoj vijećnici.
– Potreban je potpuni nedostatak srama gradonačelnika Dinka Pintarića da neraspisivanje natječaja opravda obvezama prema Auto prometu. Nakon rezanja rasvjete, naknada za bebe, prijevoza za studente i komunalnog standarda, sada se naplata lošeg vođenja gradskog autoprijevoznika koristi kao izlika. Isprika bi se mogla uvažiti kada Siščani ne bi jako dobro znali da svakoga mjeseca na tisuće kuna idu u džepove poslušnika HDZ-a i HSP-a AS kroz nadzorne odbore i upravna vijeća. HDZ-ova administracija oduvijek je bila u stanju naći novac za sve osim za sisačku mladost. Tako nije bio problem posegnuti u pričuvu kako bi rukometaši dobili avionske karte, a kada treba osigurati stipendije, onda odjednom nema novca? –- kaže oporbena Kristina Ikić Baniček. Da je potrebno posložiti prioritete, potvrđuje i nedavni potez Grada Petrinje, čija je vlast proračun smanjila sa 87 na 71 milijun kuna, pri čemu su plaće i naknade umanjenje za deset posto. Unatoč tome raspisali su natječaj za dodjelu deset stipendija po 700 kuna. Primjer je i Kutina sa 10 stipendija po tisuću kuna. Sisačko-moslavačka županija u te će svrhe uložiti po 700 kuna za 25 mladih, na koje nije zaboravila ni Sisačka biskupija.
Pomažu čak i općine
No, kada se u ovakav oblik pomoći uključe i općine, onda je jasno da loše stanje proračuna nije presudno. Naime, Lipovljani s budžetom od oko deset milijuna kuna daju sedam stipendija po 700 kuna. Natječaj će uskoro raspisati i Glina.
– Ma kakvi odustajati od stipendiranja studenata!? – začudio se pitanju glinski pročelnik Ivan Mikacinić koji kaže da će biti kao i lani, kada su osigurali deset stipendija po 800 kuna. Minimalno toliko dat će i Novska, a natječaj raspisuju sredinom studenoga uz retroaktivnu isplatu. Osim Siska, jedini grad u županiji koji ne dodjeljuje stipendije studentima jest Hrvatska Kostajnica.
što se tiče stipendija u hrvatskoj to treba promjeniti jer ovakav način stipendiranja je bacanja novca u vjetar. kao prvo sisku fali doktora medicine i još nekih zvanja ali se i dalje stipendiraju pravnici i ekonomisti kojih imamo na pretek, ne gleda se potreba već neki kriteriji koji nemaju veze sa siskom danas. u moje doba stipendije su se dijelile po nekim kriterijima koji su smrdili do neba ali tako ti je to u sk, ali što je smiješno da ti daješ nekome novac i onda ta osoba poslije nema nikakve obveze vračanja ili odrađivanja. npr. fali mi doktor nađem nekog na fax-u dam mu stipendiju ali sa obvezom odrade u sisku sa rokom od 5 godina i manjom plačom da se fond za stipendiju puni za slijedećeg kandidata