Gradski muzej Sisak napokon je dobio odgovarajući prostor za pohranjivanje i čuvanje svojih predmeta. Za tu svrhu preuređena je bivša zgrada uprave Sajma cvijeća u Ulici Tome Bakača Erdödyja, koja je u vlasništvu Komunalca Sisak. Na zgradu je potrebno ugraditi još samo alarme, a nakon toga bi veći dio od 50.000 predmeta, koliko ih muzej ima evidentirano, u desetak dana trebao biti premješten na tu novu i konačnu lokaciju.
Sve pod videonadzorom
Do sada su ti predmeti bili smješteni na nekoliko lokacija u gradu, od kojih ni jedna nije bila primjerena, a koje su nerijetko bile na meti kradljivaca. Većina predmeta i sada se nalazi u neprimjerenim uvjetima, a Grad Sisak za prostor u kojem su smješteni plaća i najamninu. Novi će prostor imati videonadzor, protuprovalnu zaštitu, a najvažnije od svega, prilagodive mikroklimatske uvjete. Predviđen je i poseban prostor za galerijsku zbirku. Predmeti će biti razvrstani po vrsti materijala od kojih su izrađeni, te će se puno lakše moći održavati. Oni veći bit će i izloženi u poluotvorenom dijelu koji se planira kasnije nadograditi.
Ostvarenje glavnog cilja
– Ovo je ostvarenje jednog od najvećih ciljeva muzeja. Imamo brojne aktivnosti, ali ovo je jedna od najbitnijih. Bez nje, sve ostale ne bi imale previše smisla. To je svrha našeg postojanja – s posebnim zadovoljstvom objašnjava ravnateljica Gradskog muzeja Sisak Davorka Obradović. No, priči o prenamjeni prostora na kojem je bio Sajam cvijeća ovdje nije kraj. Zamisao je Muzeja da tamo bude smješteno i etnoselo. Prva posavska drvena kuća već je, u dijelovima, stigla iz Martinske Vesi. Društvo toj staroj kući jednog će dana raditi i jedna pokupska kuća, i to ona koja se trenutačno nalazi pokraj utvrde Stari grad. Građani će tako dobiti priliku pogledati kako se nekad živjelo, a etnozbirke naći će se u svome prirodnom ambijentu. Uređen je okoliš, odnosno uklonjena šikara oko prostora čuvaonice. Sve je to dio jednog većeg plana.
– Prostor do Starog grada dio je zaštićene kulturno-povijesne cjeline. Ideja je da cijeli taj dio zaživi kao jedan veliki kulturno-rekreativno-društveni prostor. Ovi projekti dokaz su da smo na dobrom putu da se to i ostvari – kaže Davorka Obradović.
a pa +ebali ga vi, to je bilo i prije, malo se raspitajte