Ovo je samo još jedan 18. studeni, dan koji je zauvijek promijenio povijest i živote Škabrnjana. Sutra će otići i više nas se nitko neće sjećati do sljedećeg 18. studenoga, gotovo uglas rekli su nam nekadašnji škabrnjski branitelj Vlado Brkić i mještani okupljeni na središnjem trgu čekajući da počne komemoracija u povodu devetnaeste godišnjice zločina koji su u tome ravnokotarskom mjestu počinile jedinice Kninskog korpusa pod zapovjedništvom ratnog zločinca Ratka Mladića.
– Od 1997. godine organizirano se okupljamo i klanjamo žrtvama koje su stradale u stravičnom pokolju. Već 13 godina, kažu Škabrnjani, mi čekamo da nam s ovoga mjesta netko kaže tko je kriv i kada će odgovarati. Škabrnjani su posebno ogorčeni na bivšeg predsjednika Stjepana Mesića, koji je triput u svoja dva mandata posjetio susjedna srpska sela, a nijednom Škabrnju.
– Mesić nije imao hrabrosti doći u Škabrnju, namjerno nas je zaobilazio kao što je namjerno zanemarivao i branitelje - misli Vlado Brkić. A kada se ogole sve činjenice, zbroj svih koji su dolazili, sve delegacije i izaslanstva, svi koji su trebali, a nisu nikada došli, ostaje istina da mi još uvijek nemamo vodu u kućama, da teško živimo, da nemamo posla – rekla nam je Anka Škara.
Unatoč svemu tome Škabrnjani su se danas okupili u velikom broju, ali bilo ih je manje nego prethodnih godina, iako se očekivalo baš suprotno s obzirom na to da su prvi put došli predsjednik države i premijerka.
Dok su premijerki Jadranki Kosor pjevali: "Jadranko, delijo i diko", predsjedniku Josipoviću skupina muškaraca vikala je "Doli partizanske kape", što nije naišlo na odobravanje većine okupljenih.
Marko Miljanić, ratni zapovjednik Škabrnje, pozdravio je državno izaslanstvo i naglasio da mu je čast te da je sretan što je predsjednik države prvi put u njihovu kraju, ali istodobno je žalostan što vidi da se u Hrvatskoj opet nose petokrake i da se njima ponosno maše.
– Srbi su napravili zločin, moraju se pokajati, tek tada se može oprostiti. U moje ime nitko ne može opraštati, ja ne dopuštam da u moje ime netko oprašta. Kada dođu i kad se poklone našim žrtvama, kao što se Willy Brandt poklonio žrtvama u Auschwitzu, tek tada možda možemo govoriti o oprostu – rekao je Miljanić uz burno odobravanje svih prisutnih.
Premijerka Jadranka Kosor podsjetila je na patnje Vukovara i Škabrnje te naglasila da su između ta dva napaćena mjesta 143 masovne grobnice.
– Zločin ima ime i prezime i svi će zločinci biti dovedeni pred lice pravde. Vi ste se imali pravo braniti, svoj prag, svoju djecu, svoju budućnost. Unatoč svemu što ste prošli, vaš duh je ostao živ, digli ste Škabrnju iz pepela i ja vam se klanjam – rekla je premijerka Kosor.
Predsjednik Ivo Josipović poručio je okupljenim Škabrnjanima da je Hrvatska na pragu novog uspona, na pragu EU.
– Domovinski rat bio je pravedan i obrambeni, i zato trebamo biti zahvalni svima koji su branili Hrvatsku. Vi Škabrnjani pobijedili ste u ratu dva puta - jednom kada ste otjerali neprijatelja i drugi put kada ste zaželjeli mir. Naša je dužnost da zločin ne padne u zaborav, a pobjeda koja je ovdje ostvarena je stup na kojem se treba graditi mirotvorstvo.
Po završetku komemoracije premijerka Kosor i predsjednik Josipović, saborsko izaslanstvo, branitelji i mještani Škabrnje položili su vijence pod središnji križ na groblju.
ne znam zašto se je jaca cijelo vrijeme u Škabrnji cerekala, možda su seljaču škakljale naušnice što joj se klatiše na ušesima, ajme neukusa, nit se zna odjenuti niti primjereno ponašati