Skandinavske zemlje na glasu su kao demokratske, miroljubive i tolerantne, no slučaj norveške srednje škole Bjerke mogao bi uzdrmati taj imidž. U toj su srednjoj školi u Oslu, naime, učenike stranog podrijetla odijelili u posebne razrede nakon što je velik broj Norvežana odlučio promijeniti školu, prenosi Telegraph.
– Ovo mi je prvi glas o tome, to je to potpuno neprihvatljivo – komentirao je vijest o segregaciji povjerenik za obrazovanje iz Osla Torge Ødegaard, nakon čega je školu prisilio da roditeljima pošalje pismo u kojemu im se objašnjava štetnost ovakve organizacije razreda i izražava žaljenje zbog "pogreške".
Sporna je reorganizacija dospjela u javnost tek nakon što je Avtar Singh, građanka pandžapskog podrijetla, ravnateljicu Gro Flaten upitala zašto u razredu njezina sina Gurjota nema učenika norveškog podrijetla. Ravnateljica je rekla da su se neki mladi Norvežani u razredima osjećali manjina pa se su odlučili upisati u drugu školu.
Norveška se suočava s problemom integracije 420 tisuća useljenika nenordijskog podrijetla koji su u zemlju došli između 1990. i 2009. godine, a koji čine 28 posto stanovništva Osla. Rasprava o imigrantima postala je posebno osjetljiva nakon masovnog ubojstva koje je izvršio Anders Breivik, protivnik doseljenika, posebno onih islamske vjere.
koliko su nama vadili mast za srbe a usporedo sa nama na zapadu je srednji vijek kad su manjine u pitanju. zapadnjacima i u evropi i u amerikama je rasizam urođeni refleks.