Programi dvojice kandidata koji pretendiraju na mjesto gradonačelnika Zagreba, Tomislava Tomaševića i Miroslava Škore, koji se odnose na Zagrepčane predškolske dobi trebali bi biti ključni s obzirom na važnost obrazovanja i činjenicu da svako dijete treba imati priliku za vrtićku socijalizaciju.
Obojicu veže zajednička svijest da su vrtićkim kapacitetima deficitarne četvrti Trnje, Maksimir, Novi Zagreb – istok i zapad, Trešnjevka – sjever, Stenjevec, Podsused – Vrapče i Brezovica, te da je potrebno više odgojnih objekata na razini cijeloga grada. I tu otprilike završava sva sličnost u planovima za najmlađe stanovnike metropole.
Analiza broja odgojitelja
Tomašević je svjestan da odgojitelji i odgojiteljice nerijetko s roditeljima sami nabavljaju potrebne materijale u vrtićima Grada Zagreba i da se to mora mijenjati, da je potrebna detaljna analiza o broju odgojitelja i odgojiteljica, kao i veličini odgojno-obrazovnih skupina, posebice gdje ima djece s teškoćama u razvoju.
Njih u svom programu Škoro ne spominje, ali spominje darovite učenike kojima bi osnovao centar izvrsnosti. Usto nastavlja i s pogrešnom Bandićevom retorikom i obećava besplatne vrtiće za svu djecu, dok Tomašević, očito svjesniji da nema “besplatnog”, planira uvođenje asistenata u sve grupe s djecom s teškoćama u razvoju što Zagreb dosad nije ostvario.
Dvosmjenski rad
– Obnova otvara jedinstvenu priliku transformacije svih obrazovnih objekata u zelene vrtiće i škole 21. stoljeća. Stoga ćemo osigurati da svi objekti, gdje god je to moguće, istodobno prođu zelenu transformaciju (mogućnost pasivnog dizajna, solarnih panela na krovu, štednje potrošnje vode, vrtićkih i školskih vrtova...) kako bi imali manji ekološki otisak, a istodobno pridonijeli znatnom uštedom režijskih troškova gradskom proračunu – ističe u programu Tomašević.
Škoro bi uz besplatne vrtiće reorganizirao upisni proces i uveo dvosmjenski rad. Nije mu prihvatljivo da s djecom ostaju odgojitelji na dežurstvima iako im je to u opisu posla. Tomašević je pak svjestan da upis u vrtiće treba osigurati i djeci nezaposlenih kako bi imali vremena za traženje posla, prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju.
Planira i uvođenje zelene javne nabave – lokalno uzgojene hrane u škole i vrtiće, čime bi se istodobno poticala i proizvodnja i smanjenje cijena sezonskih i ekoloških proizvoda s obiteljskih gospodarstava, dok Škoro opskrbu u programu i ne spominje.
TOMISLAV TOMAŠEVIĆ
1. Vrtići moraju proći zelenu transformaciju, i to pri gradnji ili obnovi, čime bi se znatno uštedjelo na režijama u gradskom proračunu
2. Pravo na vrtić i djeci nezaposlenih roditelja kako bi imali vremena za traženje posla ili prekvalifikaciju
3. Financijska sredstva za zapošljavanje dodatne osobe u prevelikim grupama te asistenti u grupama s djecom s teškoćama u razvoju dok se ne prošire kapaciteti vrtića
4. Uvođenje zelene javne nabave kako bi se osigurala opskrba zdrave i lokalno uzgojene hrane za djecu u javnim vrtićima i školama
MIROSLAV ŠKORO
1. U gradu Zagrebu roditelji od jeseni 2021. više ne bi plaćali jaslice i vrtiće za djecu predškolskog uzrasta
2. Reorganizacija radnog vremena vrtića i jaslica u dvije smjene
3. Promjena upisne politike u vrtiće – upisivali bi se kada bi roditelji završavali s dopustom
4. Pri planiranju povećanja kapaciteta predškolskih ustanova, neophodno je, piše u programu Škoro, planirati smanjenje broja djece u grupama pod nadzorom jednog odgojitelja
VIDEO Maturanti na zagrebačkom Bundeku proslavili zadnji dan škole
Fakat mi je više dosta zelenih, zeleni vrtići, zelena energija, zelena industrija, .... ! Dokad će nam domaći repeateri bjelosvjetskih hohštaplera prodavati njihovu ideologiju koja crno i crveno začinja zelenim?