Glasački listići nakon lokalnih i regionalnih izbora u Ujedinjenom Kraljevstvu provedenima u četvrtak jučer su se još brojili te bi konačni rezultati trebali biti objavljeni u sljedećim danima.
Posebna pozornost usmjerena je na Škotsku, gdje je premijerka pokrajine građanima obećala traganje za novim referendumom o nezavisnosti daju li joj dovoljno veliku podršku.
No, dok su Britanci čekali rezultate iz Škotske, Walesa i Londona te drugih gradova, pravi je potres predstavio ishod izbora u Hartlepoolu, gradiću na sjeveru Engleske. Na izborima za ispražnjen mandat u državnom parlamentu Laburistička je stranka prvi put izgubila izbore u 40 godina. Konzervativka Jill Mortimer osvojila je uvjerljivu većinu, a time je stranka premijera Borisa Johnsona još jednom potvrdila da je utjecaj ljevice na sjeveru Engleske, na kojem je desetljećima bila dominantna, dobrano pao.
Ovaj je poraz velik udarac za šefa oporbe i predsjednika laburista Keira Starmera zato što je dio stranke vjerovao da će odlaskom donedavnog predsjednika, krajnjeg ljevičara Jeremyja Corbyna, završiti era laburističkih poraza, no to se nije dogodilo. Mnogi bivši laburisti u britanskoj javnosti pozivaju stranku da se preispita.
Jučer poslijepodne očekivali su se rezultati velikog broja izbornih okruga iz Škotske, a prema anketama, Škotska nacionalna stranka (SNP) trebala je dobiti ugrubo oko polovice mandata. Na desetak posto glasova računala je i Zelena stranka, koja se također zalaže za nezavisnost pokrajine. Te stranke žele novi referendum o nezavisnosti Škotske protiv kojeg je Johnsonova vlada. Prema anketama provedenima u proteklih godinu dana, tanka većina Škota zalaže se za formiranje nezavisne države.
Konačni rezultati iz Škotske očekuju se danas.
Strašni prizori! U Londonu gori neboder, 100 vatrogasaca se bori s vatrom u zgradi s 19 katova
Škoti su imali povijesnu šansu prije 6 godina dobiti samostalnu državu na fererendumu bez rata , što niti jednom narudu u ljudskoj povijesti nije ponuđeno, i Škoti su na tom referedumu rekli povijesno NE nesmostalnoj državi Škotskoj . Uz to to EU se se svim silama protivila samostalnosti Škotske pa su tako EU birokrati izjavljivali da ako Škoti na referendumu glasuju za samostalnu Škotsku ta država nikada neće biti primljena u EU. Zato Škotima bi bilo bolje da zaborave bilo kakvu nezavisnu državu barem sljedećih 25 godina a tada neće više biti i EU.