Slava Ukrajini! Slava herojima!" - službeno je postao pozdravni slogan ukrajinske vojske. Počeo se koristiti u petak na paradi za Dan neovisnosti, umjesto starog slogana iz sovjetskog doba: „Zdravo drugovi vojnici!", piše Deutsche Welle. Pozdrav Slava Ukrajini ponovno je došao u fokus javnosti nakon što ga je tijekom SP-a u Rusiji upotrijebio naš nogometaš Domagoj Vida, bivši igrač kijevskog Dinama, koji je zbog toga dobio opomenu FIFA-e. Međutim, taj je incident samo povećao popularnost Vide i toga slogana među Ukrajincima.
Koje je zapravo podrijetlo i značenje tog pozdrava?
Fraza datira iz Prvog svjetskog rata kada su se vojne jedinice kratkotrajne Ukrajinske Narodne Republike borile na strani njemačkih i austrougarskih vojnika protiv Rusije. Međutim, tek 1930. godine počeo se masovno koristiti i postao je pozdrav Organizacije ukrajinskih nacionalista (OUN), objašnjava povjesničar Oleksandr Zaicev s Ukrajinskog katoličkog sveučilišta u Lavovu.
- Postoje zapisi koji pokazuju da su tijekom sudskih saslušanja protiv vođe OUN Stepana Bandere 1936. godine njegove pristaše dodale fašistički pozdrav rukom uz slogan 'Slava Ukrajini' - rekao je Zaicev za DW.
Međutim, kada je Ukrajina stekla neovisnost nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine, pozdrav „Slava Ukrajini" je oživio, prvenstveno u nacionalističkim krugovima. Dramatični događaji 2014. godine – protjerivanje proruskog predsjednika Viktora Janukoviča, ruska aneksija Krima i sukobi u istočnoj Ukrajini – doveli su do vala patriotizma i popularizacije toga slogana.
Kritičari slogana ukazuju na njegovu povezanost za OUN-om kao i s Ukrajinskom pobunjeničkom armijom - nacionalističkom milicijom iz Drugog svjetskog rata. Danas se te organizacije poštuju kao borci za slobodu koji su se izborili za neovisnost Ukrajine, ali neki njihovi članovi su bili umiješani u zločine protiv Poljaka i Židova. Tijekom tog razdoblja brojni nacionalistički i fašistički vojni pokreti u Europi koristili su sličan pozdrav, kaže švedski povjesničar Pet Anders Rudling. Na primjer, hrvatski Ustaški pokret, nastao u isto vrijeme kad i OUN 1929. godine, koristio je sada zabranjenu frazu „Za dom spremi", rekao je Rudling za DW.
Međutim, stručnjak za ukrajinske studije na Sveučilištu u Ottawi, profesor Dominique Arel, tvrdi da se Ukrajinci trenutno identificiraju sa skupinama kao što su OUN i drugim nacionalističkim pokretima najviše zbog osjećaja otpora, na primjer prema ruskoj agresiji, a ne zbog afiniteta prema desničarskoj ideologiji ili nasilju. Zaicev smatra da je netočno povezivati povijesne slogane kao što je „Slava Ukrajini" s modernim fašizmom.
Pogledajte video o misterioznim ljudima - tko su zelena djeca, svjedokinja Kennedyjeva ubojstva...:
slika je prava ilustracija, mogli ste staviti pijetliće ili peseke