Lipanjske izmjene Zakona o javnim cestama zbog kojih su neke skupine invalida ostale bez prava na neplaćanje cestarine izazvale su buru nezadovoljstva, posebice među onima koji su to pravo izgubili.
Sve ovisi o doplatku
Pravo na besplatnu cestarinu izgubio je i Vojin Perić, predsjednik Hrvatskog saveza slijepih osoba. Tvrdi da je zakon prava diskriminacija jer pravo na smart-karticu nisu izgubile sve slijepe osobe.
– Pravo na besplatnu cestarinu i dalje imaju osobe koje su vid izgubile u ratu – objasnio je Perić. To, ističe, u prijevodu znači da je zakon slijepe osobe podijelio prema uzroku zbog kojeg je nastala sljepoća. Također, pravo na karticu nisu izgubile ni osobe koje imaju oštećenja nogu.
– Biti slijep znači hodati zatvorenih očiju! Stoga ja za svaki odlazak izvan Zagreba moram moliti nekoga da me odveze i nije važno je li riječ o susjedu ili rodbini da tu osobu nagradim barem kavom ili dnevnicom, a sada još moram platiti i cestarinu – ističe Perić.
U Hrvatskoj, upozorava Perić, ima 6000 slijepih osoba, a samo ih 10 posto posjeduje osobni automobili.
– Ta činjenica demantira Vladine argumente o racionalizaciji i uštedi jer je riječ o smo 200 tisuća kuna u godini – poručuje mjerodavnima Perić i dodaje da Hrvatski savez slijepih radi na ustavnoj tužbi protiv ovog Zakona, a ako se nešto ne promijeni, u rujnu će štrajkati glađu.
Ipak, slijepi se protiv plaćanja cestarine ne bi bunili da imaju bolje mjesečne doplatke koje im daje država.
– Dobijemo od 50 do 70 eura! Ako se doplatak uskladi s iznosom koji daju zemlje EU, odrekli bismo se mi i povlastice za neplaćanje telefona i televizije – istaknuo je Perić.
Nacrt novog zakona o doplacima Savez će od Ministarstva na uvid dobiti u ponedjeljak, a o njemu uvelike, poručuje Perić, ovise daljnje akcije Saveza slijepih.
– U Austriji doplatak je 600 eura na mjesec, a mi bismo bili zadovoljni i s pola iznosa – objasnio je.
Bune se i dijalizirani
Pravo na smart-karticu po novom su zakonu izgubili i 100-postotni dijalizirani i transplantirani bubrežni bolesnici, njih oko 6 tisuća.
– Pacijenti kojima je potrebna dijaliza (ona se obavlja tri puta u tjednu, op. a), a žive u manjim mjestima, do bolnice moraju putovati i 40 kilometara i svaki put platiti cestarinu – rekla je Zrinka Mach Medved iz Zajednice udruga dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Hrvatske.
Ništa bolje neće proći ni pacijenti koji čekaju transplantaciju i zbog pretraga moraju dolaziti iz drugih mjesta u Zagreb, pa iz Zajednice najavljuju da će poduzeti sve zakonske mjere kojima raspolažu ne bi li povratili svoje pravo.
SRAMOTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Po čemu je veći i teži invalid onaj koji je vid izgubio u ratu nego onaj koji je rođen slijep ili je zbog bolesti tijekom života oslijepio ? jadna jadna država !