Ove godine satove pomičemo na ljetno računanje vremena u noći sa subote na nedjelju 26. ožujka. Te noći satovi se pomiću jedan sat unaprijed, što znači da ćemo spavati sat vremena kraće.
Jedan od razloga za uvođenje ljetnog računanja vremena 1980. godine donijela je naftna kriza 70-ih godina prošloga stoljeća, kada je bilo nužno uštediti električnu energiju. Time se željelo bolje iskoristiti dnevno svijetlo, no niti danas nije jasno je li računica dala rezultate tijekom više od 40 godina koliko se koristi.
Mnogo je lakše primijetiti osobne i negativne utjecaje pomicanja sata, na primjer neispavanost i povećanu razdražljivost te zbunjenost iznenadnom promjenom.
- Pomicanje satova na ljetno ljetno računanje vremena ponekad može uzrokovati privremeni poremećaj našeg obrasca spavanja dok se naša tijela prilagođavaju novom rasporedu. Ovo se može pogoršati za one koji su osjetljivi na promjene u svom rasporedu spavanja ili koji imaju postojeće poremećaje spavanja. Nekima može proći nekoliko dana dok se razina melatonina ne prilagodi novom ciklusu svjetla i tame - rekla je Dr. Sue Peacock, savjetnica za zdravstvenu psihologinju Well a Head koja se specijalizirala za poremećaje spavanja za Metro.
Ona preporuča da u krevet odlazite 10-ak minuta ranije svakog dana otprilike tjedan dana prije 25. ožujka kako biste nadoknadili taj jedan sat manje, no upozorava da zaspati sat vremena ranije u subotu neće imati jednak pozitivni rezultat. Ključ je u postepenoj promjeni.
Iako su zemlje EU-a još 2021. odlučile kako će prestati s ljetnim i zimskim računanjem vremena, to se nije dogodilo jer nije postignut dogovor o tome koje će računanje postati standard. Zbog toga nas, izgleda, čeka još najmanje jedno pomicanje sata.
VIDEO Pripremite se na vrijeme! Na Veliki petak nema međubankovnih transakcija
ma daaa....to ce mi poremetiti san....ne tjedne smjene 3 2 1 nego pomicanje jednog sata sim tam ....i da...radim u subotu na nedjelju nocnu smjenu...jel radim 8 ili 9 sati? jel radim od 22 do 6 tj 9 sati ili od 22 do 5 8 sati ????