RATNI ZLOČIN IZ 1991.

Slobodan Đorđević sumnjiči se da kao komandant JNA nije spriječio ubojstvo 37 civila u Saborskom

Obilježavanje 30. obljetnice sjećanja na stradanje i okupaciju Saborskog u Domovinskom ratu 1991.
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
1/3
30.09.2024.
u 16:37

Tužiteljstvo navodi da su Đorđeviću podčinjeni oficiri iz više paravojnih srpskih formacija, na njegovu zapovijed 12. studenog 1991. organizirano napali Saborsko i okolna mjesta

Ratni zločin je počinjen u studenom 1991., kaznena prijava protiv je podignuta u kolovozu 2024., a sada je Slobodan Đorđević (82), državljanin Srbije za kojim je Hrvatska još 2011. raspisala tjeralicu, i službeno osumnjičen za ratni zločin nad civilnim stanovništvom. Istragu je pokrenuo ŽDO Rijeka, no s obzirom na životnu dob osumnjičenika, kojem tužiteljstvo nije navelo identitet, kao i činjenicu da je nedostupan hrvatskom pravosuđu, teško da će on ikada sjeti na optuženičku klupu u Hrvatskoj.

U inkriminirano vrijeme Đorđević je bio komandant JNA koji je, tvrdi tužiteljstvo, tijekom oružanog sukoba između pripadnika regularnih oružanih i policijskih snaga Republike Hrvatske i paravojnih formacija tzv. Republike SAO Krajine, 7. studenog 1991. na području Saborskog postupio protivno odredbama međunarodnog prava. Sumnjiči ga se da je da je u cilju uništenja legalnih vojnih postrojbi Republike Hrvatske smještenih na prostoru Saborskog, okupacije te protjerivanja i uništenja preostalog hrvatskog stanovništva na tim prostorima, zapovjedio napad na Borik, Saborsko, Funtanu, Panjiće i Kuselj. Tužiteljstvo navodi da su Đorđeviću podčinjeni oficiri iz više paravojnih srpskih formacija, na njegovu zapovijed 12. studenog 1991. organizirano napali Saborsko i okolna mjesta.

Iz raznovrsnog topničkog i raketnog oružja, potpomognuti avionima, neselektivno, bez odabira vojnih ciljeva, uništavali su nebranjene civilne objekte i stanovništvo. Ubili su najmanje 37 civila u Saborskom i okolici, porušili i spalili ukupno 1171 obiteljsku kuću i gospodarska objekta, a bili su oštećeni i srušeni svi infrastrukturalni objekti. Đorđević se sumnjiči da je znao za ubijanja i zlostavljanja hrvatskih civila, no da nije učinio ništa da to spriječi.

GALERIJA Zbog ljepote parka, bio je zaštićen kao vrhunsko arhitektonsko djelo: A sada za Samoborski Versailles tvrde da je uklet
Obilježavanje 30. obljetnice sjećanja na stradanje i okupaciju Saborskog u Domovinskom ratu 1991.
1/18

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije