Slovenci na današnjem referendumu nisu prihvatili tri zakona koje je predložila vlada premijera Boruta Pahora. Prema prvim prijevremenim rezultatima koje je objavila RTV Slovenija 72,11 posto građana glasovalo je protiv mirovinskih reformi, čak 75,31 posto protiv je zakona koji reguliraju radu na crno, a 70,67 posto protiv je otvaranja arhivske građe tajnih službi.
Vlada Boruta Pahora predlagala je da se u punu mirovinu ide sa 65 godina, i to uz 43 godine staža za muškarce i 41 za žene. Slovenski dug iznosi 43% BDP-a te bi se time navodno već 2012. uštedjelo 84 milijuna eura. Slovenci su, piše Večer, zabrinuti da uz nove uvjete gotovo nitko ne bi uspio steći uvjete za punu mirovinu. Sindikalni vođe proteklih su dana na nacionalnoj televiziji upozoravali da bi se reformom neke građane stavilo u izrazito težak položaj, primjerice radnike na tekućoj traci, te da bi osoba koja bi otišla u mirovinu sa 60 godina imala 18% manju mirovinu nego sada.
Oporba je zbog ishoda referenduma ponovno zatražila prijevermene izbore, a premijer Pahor je izjavio da neće odstupiti. Ostavku Pahora i ministra rada Ivana Svetlika zatražio je i slovenski sindikalni čelnik Dušan Rebolj.
Vladajuća koalicija je prije dva mjeseca ostala bez većine u parlamentu, nakon odluke Demokratske stranke umirovljenika (DESUS) da se povuče iz vlade. Umirovljenici su se povukli upravo zbog reforme mirovinskog sustava. Bivši premijer Janez Janša, koji vodi najjaču oporbenu stranku Slovensku demokratsku stranku, još je u travnju je pozvao Pahora da raspiše prijevremene izbore.
ko ima 40 godina radnog staža treba potjerati u penziju jer nije za ništa samo smeta i zeza pogotovo ako je nekakav šef