POZDRAV PUŠAČIMA Što Hrvate čeka kad na snagu stupi antipušački zakon

Slovenci sve nesnošljiviji zbog zabrane pušenja

Ovakve prizore u Sloveniji više nije moguće vidjeti
import
06.01.2008.
u 17:38

Hrvati bi do kraja godine trebali krenuti stopama zapadnih susjeda i duhanski dim posve izbaciti iz javnih prostora. Slovencima primjena zakona o zabrani pušenja teško pada, a tamošnji pušači od kolovoza u duhanskom dimu mogu uživati samo izvan zatvorenih javnih prostorija.

Svaki pušač sa zapaljenom cigaretom u zatvorenom javnom prostoru izlaže se opasnosti da bude kažnjen, i to sa 125 eura. I ne samo on jer će kaznu zbog njega platiti i odgovorna osoba, a iznos se penje do 33 tisuće eura.

Zmago probio led
Inspektori su zbog toga oglobili i prvaka slovenskih nacionalista Zmagu Jelinčiča, ali i privatnog ugostitelja u Zagorju koji se dosjetio da dio svog restorana prekvalificira u privatni stambeni prostor u kojem gosti mogu nesmetano pušiti.

Premda se kao glavni cilj zakona ističe zaštita svih zaposlenika koji su mimo svoje volje izloženi duhanskom dimu, antipušački je zakon izazvao glasna protivljenja. Uglavnom se javljaju vlasnici kafića, neki parlamentarci koji računaju na glasove pušača, ali i slovenski pisci koji su se prije mjesec dana zauzeli za temeljitu promjenu zakona.

Ostvarivanje prava nepušača na život u zdravom okolišu i donošenje takvog zakona posegnulo je u prava pušača i narušilo njihovo temeljno pravo odlučivanja o pušenju, zapisali su slovenski pisci u svojoj Peticiji za promjenu duhanskog zakona.

Tome su dodali svoju tvrdnju da je nekoliko mjeseci nakon početka primjene zakona praksa pokazala da nastaju apsurdne životne situacije, nepotrebna nesnošljivost i nezadovoljstvo. Predstojnik katedre za javno zdravlje Medicinskog fakulteta u Ljubljani Marjan Bilban odgovara da bi svaka promjena tog zakona bila u suprotnosti sa stručnim preporukama.

Pasivno pušenje ubija
Ugostiteljski objekti u kojima se puši imaju 70 posto viši stupanj koncentracije opasnih čestica u zraku od nepušačkih restorana, a istraživanja potvrđuju da se pasivnom pušenju pripisuje 14 posto smrtnih slučajeva povezanih s uvjetima na radnome mjestu, kaže Bilban.

Pušenje je u Sloveniji zabranjeno čak i u vagonima za pušenje međunarodnih vlakova dok prolaze kroz Sloveniju. Uz jasno istaknute obavijesti o zabrani pušenja u tim prostorijama ne smije biti ni pepeljara. Nadzor poštovanja tog zakona povjeren je zdravstvenim inspekcijskim službama, inspekcijama rada i tržišnom inspektoratu, a svi inspektori imaju i potporu policije.


Od pušenja godišnje umre 3,5 milijuna ljudi

Zabrana je pušenja početkom ove godine uvedena u Francuskoj dok se u Njemačkoj proširila s tri na 11 saveznih pokrajina, a očekuje se da će narednih mjeseci tako biti i u još pet pokrajina. U Nizozemskoj je oko 70 posto hotela, restorana i ugostiteljskih lokala uvelo dobrovoljnu zabranu pušenja, a pored Slovenije potuna je zabrana pušenja u zatvorenim javnim prostorijama uvedena u Irskoj, Italiji, Malti, Švedskoj, Litvi, Estoniji, Finskoj i Velikoj Britaniji. U Hrvatskoj puši svaki treći muškarac i žena. Od bolesti izazvanom pušenjem u svijetu godišnje umre 3,5 milijuna ljudi, a svakoga dana 10.000 osoba. Duhanski dim koji nastaje izgaranjem cigarete sadrži preko 4.000 različitih kemijskih sastojaka Od posljedica pušenja umire 36% muškaraca i 13% žena mlađih od 70 godina. U SAD je 1964. godine pušilo je 40% Amerikanaca, a danas puši 22%. Pušenje je povezano s 30% smrtnosti od kronične srčane bolesti.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije