Slovenci su ovih dana doznali da će se savjetodavni referendum na kojem će odlučivati o izgradnji drugog bloka nuklearke Krško (NEK 2) održati 24. studenoga. Taj je datum, naime, zapisan u materijalima za sjednicu parlamentarnog odbora za infrastrukturu, okoliš i prostor, koji će pripremiti odluku o raspisivanju referenduma, koju onda još mora potvrditi slovenski parlament. Referendum će biti ključan korak u kompliciranom procesu izgradnje nove nuklearke, najskuplje investicije u povijesti Slovenije i strateškom energetskom projektu koji bi trebao osigurati energetsku sigurnost zemlje u sklopu energetske tranzicije i postupnog odustajanja od fosilnih goriva.
U slovenskoj su vladi svjesni da država, kako zemlja u budućnosti ne bi previše ovisila o uvozu, mora osigurati pouzdane kapacitete za proizvodnju električne energije iz niskougljičnih izvora, polazeći od pretpostavke da za to nisu dovoljni samo obnovljivi izvori energije nego kombinacija obnovljivih izvora i nuklearne energije. Već je formulirano i referendumsko pitanje, koje glasi: "Podržavate li realizaciju projekta NEK 2 koji će, uz druge niskougljične izvore, osigurati stabilnu opskrbu električnom energijom?" Poznata je i okvirna vrijednost projekta, koji će stajati između devet i 16 milijardi eura, dok se u sadašnjem prijedlogu snaga buduće nuklearke predviđa između 1000 i 1650 megavata. Na temelju sadašnjih podataka vrijednost investicije procijenjena je na 9314 eura po kilovatu.
Izgradnja drugog bloka jedno je od rijetkih pitanja o kojem u Sloveniji postoji suglasje vladajuće koalicije i opozicije, koja je podržala ovaj strateški projekt, čija važnost i dalekosežnost nadmašuje mandat jedne vlade. Tvrtka Gen energija, koja upravlja postojećom nuklearnom elektranom u Krškom, radi na projektu nove nuklearke već dva desetljeća, a odluka o izdavanju energetske dozvole, što je bila prekretnica u realizaciji projekta, donesena je u vrijeme vlade Janeza Janše 2021. godine. Međutim, unatoč političkom suglasju, slovenska javnost, u kojoj već mjesecima traje žustra polemika oko izgradnje nove nuklearke, oštro je podijeljena oko ovog pitanja.
POVEZANI ČLANCI:
Zagovornici drugog bloka smatraju da je nuklearna energija nezamjenjiva u osiguravanju stabilne i cjenovno pristupačne energije, dok protivnici projekta ističu da je nova nuklearka izniman financijski teret za Sloveniju, a zabrinuti su i za nastavak ulaganja u obnovljive izvore, kao i za budućnost zbrinjavanja nuklearnog otpada. To je pitanje, kao i cijeli projekt, povezano s Hrvatskom, s obzirom na to da je Hrvatska suvlasnica 50 posto postojeće nuklearke, iz koje uzima i 50 posto proizvedene energije, a odgovorna je i za zbrinjavanje polovice nuklearnog otpada.
Iako je projekt NEK 2 otvoren za mogućnost suinvestiranja za privatni kapital i susjedne države, a Hrvatska, koja se pridružila članicama EU na čelu s Francuskom koje podržavaju nuklearnu energiju, izrazila je načelnu zainteresiranost za sudjelovanje u projektu, no još nije jasno hoće li Hrvatska i sudjelovati kao suinvestitor. Premijer Plenković tadašnjem slovenskom premijeru Janši još je prije nekoliko godina obećao da će Hrvatska, ako Slovenija krene tim putem, pratiti Sloveniju u omjeru 50-50, što je u Sloveniji dobro prihvaćeno s obzirom na visoke troškove projekta. Prilično je izvjesno, međutim – bez obzira na to kakva bila konačna odluka – da Hrvati, za razliku od Slovenaca, neće dobiti priliku o tome odlučivati na referendumu s obzirom na to da je hrvatsko Ministarstvo ovih dana Nacionalu potvrdilo da u Hrvatskoj "ne postoji obveza provedbe referenduma".
>> FOTOGALERIJA Ovo je najveće umjetno jezero u Hrvatskoj: Upravo je ispražnjeno, pogledajte što se skriva ispod površine
U doba solarne energije, oni zajedno sa našim grade nuklearke. Predlažem predgrađe Zagreba kao lokaciju, da gl*post bude potpuna