U susjedstvu se uskoro nastavlja istraživanje svih prikrivenih grobnica poslijeratnih žrtava

Slovenija otvara sve jame iz 1945.

obz-slovenija-txt.jpg
import
11.05.2007.
u 15:16

Slovenija će uskoro nastaviti sondiranje i istraživanje svih dosad poznatih lokacija prikrivenih grobnica žrtava poslijeratnih masovnih ubojstava. Tu je odluku donijelo mjerodavno slovensko Povjerenstvo za rješavanje pitanja prikrivenih grobišta koje je, s obzirom na veći opseg istraživanja, od vlade zatražilo i povećanje sredstava.

Predsjednik Povjerenstva Jože Dežmana kaže da je lani otkriveno gotovo sto novih grobišta pa je tako broj topografski istraženih grobišta u Sloveniji sada veći od 510, a uzmu li se u obzir manja i individualna grobišta, može se očekivati da će ih biti više od tisuću, gotovo dvije tisuće. Među njima je i 85 grobnica s posmrtnim ostacima Hrvata, a u još 16 grobova posmrtni su ostaci Hrvata s posmrtnim ostacima Slovenaca, Nijemaca, Talijana, Srba ili pripadnika drugih naroda.

Jože Dežman se zalaže za to da se nalaženju grobišta o kojima se zna samo iz svjedočenja posveti više pozornosti te dodijele veća sredstva. Prema ovogodišnjem programu radova, istražit će se više desetaka lokacija na području cijele Slovenije, među kojima je na prvom mjestu sondiranje protivtenkovskog jarka Tezno na području Maribora gdje je bilo, pretpostavlja se, najveće stratište u Europi poslije Drugog svjetskog rata. U planu je i istraživanje lokacije Bistrice ob Sotli.

Samo razmatranja
U proteklih petnaest godina problematika poslijeratnih masovnih ubojstava svodila su se samo na razmatranje toga fenomena. Topografska su istraživanja grobišta počela tek prije tri-četiri godine, a računalo se da će biti 50-60 takvih lokacija. Međutim, pokazalo se da je lokacija više od petsto, gotovo šesto. Slovenska je ambicija napraviti popis svih lokacija, potvrditi ili zanijekati je li riječ o stratištu, odrediti mu približnu veličinu te ga na odgovarajući način zaštititi, kaže Dežman.

– U Sloveniji je sustav za mandata različitih predsjednika bio tako postavljen da se izbjegnu prekapanja, što je bila ružna finta. Tako smo u Sloveniji održavali tabu o postojanju masovnih grobnica i pravili se da se time bavimo, potrošili gotovo tri milijuna eura za Teharje i Kočevski Rog, a da tamo nitko nije pokopan. Lokacija grobišta Tezno na području Maribora dokaz je vjerojatno najvećeg masakra u Europi na jednom mjestu nakon Drugog svjetskog rata.

Uspoređujući to sa Srebrenicom, mogu reći da Slovenija na svom ozemlju ima tri-četiri Srebrenice. Od Srebrenice su veća grobišta Kočevski Rog, Hrastnik, Tezno, Celje kao areal i, najvjerojatnije, granično područje prema Hrvatskoj na liniji Gorjanci, Macelj, Krakovska šuma te cijeli rub prema Hrvatskoj – kazao je Dežman.

Slovenski su istraživači dosad otkrili da je hrvatski egzodus, u odlasku iz Hrvatske prema Austriji i pri povratku, poplavio gotovo cijelu Sloveniju te da hrvatskih žrtava ima na svim smjerovima, pa i na lokaciji Ilirske Bistrice, gdje su Hrvati bili pomiješani s pripadnicima njemačkih postrojba. Ima ih i kod Radovljice, kao i tragova ustaškog zlata kod Zidanog Mosta, za kojim se sada traga.

Dežman je uvjeren da je najveći broj hrvatskih žrtava na lokaciji Tezno, gdje Slovenija treba obaviti sondažu terena, odrediti i proglasiti područje. U dogovoru s Hrvatskom pak treba odlučiti o postavljanju spomenika, mogućoj ekshumaciji ili ostavljanju posmrtnih ostataka i uređenju spomen-parka.

Bave se i izvršiteljima
Slovensko se povjerenstvo, osim otkrivanjem lokacija, bavi i naredbodavcima i izvršiteljima poslijeratnih masovnih ubojstava. Dežman na primjeru stratišta Konfin navodi brzojav Edvarda Kardelja, koji je poslan 24. lipnja Borisu Kidriču, u kojem on zahtijeva “čišćenje”, a već su sljedećeg dana ubijeni ranjenici, zarobljenici iz drugih krajeva Jugoslavije te ljudi iz okolice Logateca.

– Oni koji su odlučivali o likvidacijama bili su u samom vrhu vladajuće hijerarhije, ali su se odluke donosile i na razini lokalnih narodnih odbora, u kojima se odlučivalo o svakom čovjeku posebno. Tako u nekim selima nisu dopuštena ubijanja, ali ima i onih u kojima se klalo i ubijalo već oslobođene zarobljenike.

Odluke o likvidacijama pripadnika drugih naroda koji su se vraćali iz Bleiburga ili bili zarobljeni u Sloveniji donosile su republičke organizacije Ozne s obzirom na narodnost zarobljenika, a u određivanju lokacija, vođenju i izvršavanju sudjelovale su slovenske postrojbe koje su svuda bile nazočne zajedno s pripadnicima jugoslavenske vojske. Istraživanja pokazuju da je tu nedvojbeno riječ o suodgovornosti republičkih elita.

Odlučivanje je bilo kolektivno, a izvršavanje individualno – kaže Dežman i odbacuje tvrdnje da su masovna poslijeratna ubojstva u Sloveniji provođena po nalogu vlasti u Beogradu.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije