Nužna mjera zaštite

Slovenija uz opravdanja i kritike postavlja ogradu uz Kupu

slovenija, ograda, žica, izbjeglice
Foto: Vjeran Žganec Rogulja/Pixsell
17.11.2015.
u 13:43

Plan vlade je da u najviše šest mjeseci podigne 80 kilometara ovakve barijere duž granice s Hrvatskom, koja je ukupno duga 671 kilometar.

Slovenska vojska nastavlja s postavljanjem tzv. "pregrada za reguliranje izbjegličkog toka" na granici s Hrvatskom pa je počela postavljati bodljikavu žičanu ogradu uz rijeku Kupu, na području slovenske Bele Krajine, što nailazi na potporu ali i kritike lokalnih dužnosnika i stanovništva, javljaju slovenski mediji.

Gradonačelnik grada Metlike, centra te nerazvijene regije, izjavio je da podržava postavljanje ograde te da tijek granice na tom sektoru nije sporan.
-Ograda je namijenjena zaštiti naših državljana, na nju ćemo se morati naviknuti- kazao je gradonačelnik Darko Zevnik.

Sasvim je suprotnog mišljenja ravnatelj regionalnog turističko-razvojnog centra Peter Črnič koji upozorava da se radi o regiji koja je zbog izoliranosti od ostalih okrenuta suradnji s Hrvatskom i turizmu, ali je tradicionalno pogađa depopulacija i male razvojne mogućnosti. Žica uz Kupu imat će negativan utjecaj na ionako osiromašeno gospodarstvo ovog kraja, to znači zabiti nož u srce moguućnosti preživljavanja ove osiromašene regije, napisao je Črnič u prosvjednom pismu ministru za gospodarstvo i turizam Zdravku Počivalšeku, za kojega mediji navode da je bio organizator kupnje žičane ograde u Poljskoj za potrebe slovenske vlade.

Črnič navodi da se radi o regiji koja svoje prilike nalazi u turizmu, festivalima na otvorenom i ekološkoj poljoprivredi, ali je i  populacijski najugroženija slovenska pokrajina jer se u njoj broj stanovnika u zadnjih 160 godina smanjio za 20 posto, dok je istodobno u ostalom dijelu zemlje u tom razdoblju udvostručen. Slovenija je žičanu ogradu na granici s Hrvatskom, koja je ujedno i granica schengenskog područja, počela podizati prije tjedan dana, a do danas je postavljeno više od 20 kilometara ograde. Plan vlade je da u najviše šest mjeseci podigne 80 kilometara ovakve barijere duž granice s Hrvatskom, koja je ukupno duga 671 kilometar.

Slovenski premijer Miro Cerar i jučer je u više nastupa istaknuo da se radi o privremenoj, ali nužnoj mjeri zaštite slovenskih građana i schengenske Europe od izbjegličkog vala koji je prevelik u sadašnjim uvjetima, da se primanje izbjeglica u Sloveniju dok to ne naprave Austrija i Njemačka, neće zaustaviti, te da će Slovenija biti sretna kad prestane potreba za ogradom i odmah je ukloniti.
Za to su, međutim, po Cerarovoj ocjeni potrebne cjelovite mjere kontrole vanjske granice Europske unije i dogovor s Turskom o zadržavanju izbjeglica izvan Europe, a žica za usmjeravanje izbjegličkog vala iz Hrvatske pomoći će, smatra on, i da ne dođe do zatvaranja unutarnjih granica unutar schengenskog prostora.

>>Ograda s jedne strane granice faktično je čin protiv Hrvatske

>>Slovenija odgovorila na prosvjednu notu: Nema argumenata za povlačenje žice

Komentara 7

SI
Sirus
14:37 17.11.2015.

Cerar štiti Sloveniju, ako se šengen raspadne.

Avatar Pavel ic
Pavel ic
14:23 17.11.2015.

neka zatvaraju trebace nama kad migranti budu sutnuti iz njemacke i vraceni

Avatar hr.granicar
hr.granicar
15:09 17.11.2015.

staces mirko kad imamo rasipnu vladu.kao stedi a nevidi se nista daju hrvatsko kao ds je njihova.sve u svemu imamo srbe na vlasti

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije