Nije lako slovenskim političarima. Realnost je jedno, a politički bodovi drugo. Što je važnije? U cjelokupnoj halabuci u slovenskom medijskom prostoru koji se, ionako, svako malo uskovitla zbog Hrvatske, i optužbama da je Hrvatska politički izlobirala zeleno svjetlo komisije za Schengen, više je kontradiktornih činjenica. Možda čak i shizofrenih, čega su svjesni susjedni političari pa ih i ne iznose u javnosti. Rečenica koju ponavljaju hrvatski političari, premijer Plenković, ministri Božinović i Grlić Radman, o tome da je zapravo u slovenskom interesu da se schengenska granica prebaci na istok, nisu floskule ni patroniziranje.
Malo je poznato da Slovencima baš i ne ide provođenje Schengena. Naime, na jednoj od posljednjih evaluacija (a nadzor se ne prekida niti kad država uđe u prostor bez graničnih kontrola), utvrđene su manjkavosti te im izrečene preporuke što i kako treba popraviti. Mogu govoriti o tome da je granica Hrvatske i BiH propusna te da vraćaju Hrvatskoj ilegalne migrante, no otkuda onda toliko ilegalnih migranata u talijanskoj Furlaniji? Bi li im laknulo da se granica, pa i odgovornost prebaci na Hrvatsku? Naravno. Samo što bi to značio politički poraz. O terminima kao što su “politička odluka Komisije” također treba promisliti. Evaluacija Schengena je tehnička i objektivna – ovo ste napravili, ovo niste. Za razliku od toga, veto i blokade širih procesa – pristupnih pregovora ili ratifikacije pristupnog sporazuma – zbog bilateralnih pitanja upravo je politički korak par excellence.
Naravno da je službena Ljubljana htjela kupiti vrijeme i prebaciti odluku na novu komisiju – posebno dok se očekuje da Sud EU odluči ima li njihova tužba protiv Hrvatske smisla, odnosno hoće li je prihvatiti. Juncker je, kažu, dobar s Plenkovićem. A nije li Ursula von der Leyen još bliskija? Treba se kloniti takve razine argumentacije.
Schengen je zadnji adut u rukama Slovenaca za pritiskanje Hrvatske i naravno da ga je teško pustiti. Ali nekad države i njihovi političari moraju i odrasti i ugledati se na stanovnike Hrvatske i Slovenije koji se itekako dobro razumiju, druže i surađuju.
VIDEO GLAS Oko ulaska u Schengen možemo očekivati packu onih kojim se Plenković htio dopasti
Slovenija i Hrvatska trebaju zajedno raditi na zaštiti EU granice od najezde ilegalnih imigranata.