Slovenska ministrica obrane Andreja Katič zahvalila je danas češkom ministru obrane Martinu Stropnickom, s kojim je posjetila izbjeglički kamp u Šentilju, na pomoći koju ta zemlja pruža Sloveniji u kontroli priljeva izbjeglica na granici s Hrvatskom.
"Češka nam je među prvima pomogla, najprije šatorima, a onda i medicinskom ekipom, te pri postavljanu tehničkih barijera na granici s Hrvatskom", rekla je Katič, dodavši da je to dobra vježba zajedničkog djelovanja dviju vojski koje su partnerice u NATO savezu.
"Pomagat ćemo sve dok budemo mogli", kazao je Stropnicky, dodavši da Češka obranu Schengena vidi kao svoju dužnost.
U kampu Šentilj na granici s Austrijom od sredine prošlog mjeseca djeluje i 13 pripadnika saniteta češke vojske koji pomažu u zbrinjavanju izbjeglica.
Kao dio skupine zemalja Višegradske skupine Češka je uputila 50 svojih policajaca u Mađarsku i 20 u Sloveniju radi obrane schengenske granice od prevelikog priljeva izbjeglica.
"Dokazali smo da možemo brzo reagirati i bez posebnog odobrenja iz Bruxellesa, dobri smo kolege i partneri", kazao je češki ministar.
Slovenska ministrica kazala je kako Slovenija ubuduće očekuje dnevni priljev migranata od oko 5 tisuća, što je i dalje veliko opterećenje za zemlju od dva milijuna stanovnika, te da je u tom smislu dobrodošla pomoć svih europskih država.
U Sloveniji je trenutačno oko 150 stranih policajaca koji pomažu u kontroli izbjegličkog vala, a najviše su ih poslale Mađarska i Češka, te baltičke države.
Ponudu ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića da u kontroli izbjeglica u Sloveniji sudjeluju i hrvatski policajci Slovenija je odbila bez obrazloženja.
Iz Hrvatske je danas tijekom dana u tri vlaka u Dobovu stiglo 3.128 migranata i izbjeglica, a kasno na večer očekuje se dolazak još jednog vlaka s oko tisuću izbjeglica.
Ukupno ih je u Sloveniju od sredine listopada ušlo 308.000, najviše preko Dobove. Austrija i dalje prima pristigle izbjeglice iz Slovenije, preko graničnog prijelaza Šentilj i vlakom preko Jesenica.
>> U Sloveniju do sada ušlo nešto manje od 300.000 izbjeglica, postavljanje žice se nastavlja
>> Slovenija se ne protivi ogradi koju podiže Austrija