SLOVENCI SE NE MIRE

Slovenska oporba priprema referendum o RH u NATO-u

10.02.2009.
u 19:31

Dan nakon ratifikacije protokola o članstvu Hrvatske u NATO-u u slovenskom parlamentu predsjednik je Državnog vijeća Blaž Kavčič danas najavio mogućnost suspenzivnog veta ili raspisivanja referenduma o članstvu Hrvatske u NATO-u.

Sve ovisi o tome hoće li vijećnici biti zadovoljni argumentima o opravdanosti članstva Hrvatske u NATO-u, kazao je Kavčič te dodao da ih u to treba uvjeriti dokumentacija koju je Hrvatska podnijela za članstvo. Uvid u tu građu danas je od slovenske vlade zatražila Komisija Državnog vijeća za međunarodne odnose i europske poslove.

Održavanje slovenskog referenduma o ulasku Hrvatske u NATO u organizaciji Državnog vijeća za Kavčiča je krajnja mogućnost, ali se za njegovo održavanje već pripremaju zastupnici oporbene Pučke stranke (SLS) i Slovenske nacionalne stranke (SNS).

Za pokretanje referendumskog postupka moraju do sljedećeg ponedjeljka Državnom zboru izručiti potpise 2500 birača, a nakon što parlament njihov zahtjev prihvati moraju prikupiti još 40 tisuća potpisa. Zbog kratkih rokova, do kada Slovenija treba Washingtonu poslati obavijest o ratifikaciji hrvatskog protokola, održavanje referenduma moglo bi odgoditi primanje Hrvatske u NATO.

Premijer Borut Pahor kaže da bi u tom slučaju saveznici imali više razumijevanja za održavanje referenduma nego za glasovanje protiv ratifikacije pristupnog protokola. Odluka o referendumu u rukama je predsjednika parlamenta, a slovenska je javnost upoznata da bi referendum o ulasku Hrvatske u NATO bio presedan u slovenskoj političkoj praksi i prvi slučaj referendumskog odlučivanja o ratifikaciji međunarodnog ugovora.

Time bi se otvorila brojna politička i pravna pitanja, kao i pitanje vjerodostojnosti Slovenije u ostvarivanju preuzetih međunarodnih obveza.


Janša protiv referenduma o ulasku Hrvatske u NATO

Bivši slovenski premijer Janez Janša izjavio je u utorak da je protiv raspisivanja referenduma na kojemu bi Slovenci glasovali o ratifikaciji hrvatskog pristupnog sporazuma za ulazak u NATO jer bi to štetilo slovenskim nastojanjima da se s Hrvatskom nagodi o rješenju graničnog pitanja. "Referendum bi bio štetan za slovenske pregovaračke pozicije i to nije pravi način", rekao je Janša u večernjoj emisiji "Odmevi" Slovenske televizije, ali je dodao da ne treba previše dramatizirati niti nastojanja inicijatora referenduma jer oni na to imaju zakonsko pravo.
Ni Europska unija se nije raspala nakon što je Irska lani na referendumu odbila Lisabonski ugovor, pa se ne bi niti NATO zbog slovenskog referenduma, a ništa se nije dogodilo niti nakon što se lani Grčka nije složila da se pozivnicu za članstvo zajedno s Albanijom i Hrvatskom uputi i Makedoniji, pojasnio je Janša.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije