PLANINE POD LEDOM

Snimljen dosad neistraženi planinski lanac

Gamburtsev planine (1)
Foto: AGAP/BAS
1/8
14.06.2010.
u 15:52

Planine Gamburtsev na Antarktiku, oko 1000 kilometara sjeverno od Južnog pola, pokrivene su vječnim ledom debljine oko 600 metara, a u sklopu istraživanja polarne godine detaljno su radarski ispitane i snimljene.

Planine koje je otkrila sovjetska ekspedicija 1958. i nazvala ih po velikom sovjetskom geologu Grigoriju Aleksandroviču Gamburtsevu (1903. - 1955.) dosad nisu bile detaljno istražene iz više razloga. Ne samo da su prekrivene ledom debljine od oko 600 metara, nego se i i te planine veličine Alpa, lanac dug oko 1200 km, za čije se vrhove nagađa da su visoki između 2900 i 3400 metara, nalaze na najnegostoljubivijem i najhladnijem mjestu na kugli zemaljskoj, gdje je temperatura obično oko 80 Celzijevih stupnjeva ispod ništice, a zna se spustiti i do – 102.

Kako Antarktik nije baš malen – kontinent je za trećinu veći od Europe, a još je veći ako se uračuna i led – planine Gamburtsev su, osim jednoga ovlašnog pregleda 1970., ostale neistražene sve donedavno, kad je u sklopu međunarodne polarne godine 2008./2009. provedeno nadlijetanje toga lanca posebnim zrakoplovima s radarskom opremom koji su snimili te zadivljujuće planine koje kao da su izašle iz kultnog romana klasika horora H. P. Lovecrafta "Planine ludila" (koji se događa na Antarktiku). Pretpostavlja se da su ledenici s njih formirali istočnoantarktičku ledenu ploču.

- Kad smo išli na led, znali smo da tamo postoji uzdignuta oblast, ali nismo imali pojma kako izgleda. Sad vidimo da je to planinski lanac koji je ne samo velik kao Alpe, nego tako i izgleda, ima vrhove i doline – kaže geofizičar Fausto Ferraccioli.

Pod ledom se krio iznimno surov krajolik; planine doduše nisu visoke poput Mont Blanca, ali zato su doline među njima mnogo dublje: umjesto alpskih petstotinjak metara, doline u planinama Gamburtsev duboke su od kilometra do kilometra i pol. Nakon detaljne radarske topografije, u planu su i bušenja kojima bi se došlo do geoloških uzora i bliže odredila starost tih planina, za koju se trenutačno nagađa da je između 34 milijuna i 500 milijuna godina.

Ključne riječi

Komentara 1

IB
istina_boli
17:38 14.06.2010.

Bas me zanima koliko je istine u svim tim tvrdnjama. Iz nekih nezavisnih izvora sam procitao i za neke druge istine, zbog kojih su neki zavrsili iza resetaka, a neki su i likvidirani!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije