"Tajni dosje o kriminalu u Središnjoj obavještajnoj agenciji" funkcionira kao medijski dobar naslov, a tako i tvrdnja da je aktualni šef hrvatske tajne službe SOA-e Dragan Lozančić "na udaru sumnji u prikrivanje špijunskog kriminala i političke korupcije". S obzirom na reakcije dobro informiranih osoba i iz sustava vlasti i oporbe, tekst objavljen u tjedniku "Nacional" neće prerasti u "hrvatski Watergate".
Spomenuti je tjednik objavio tekst iz anonimne predstavke dvojice bivših agenata SOA-e koji tvrde da su maknuti iz Agencije nakon što su ondje otkrili kriminal i političku korupciju. Jedna od glavnih teza "anonimke" je kako je riječ o raboti kadrova koje je još "kadrovirao" HDZ, dakle u vrijeme kad su SOA-u vodili Tomislav Karamarko i Milijan Brkić. Tu se tvrdnju nadopunjuje i optužbom da ravnatelj Lozančić prikriva zloporabe "hadezeovaca u SOA-i", premda to već na prvu zvuči čudno, s obzirom na to da HDZ nije na vlasti već gotovo četiri godine. A Lozančić je postavljen u listopadu 2012., u vrijeme premijera Zorana Milanovića i predsjednika Ive Josipovića, dakle, nije ga postavio HDZ i ne vidi u njemu saveznika, naprotiv.
Nije tajna
Izvor blizak Vladi demantira za Večernji list da će Vlada opet u provjeru zašto su dvojica "anonimaca" izbačena iz SOA-e. "Tajni dosje", naime, nije tajna. Prije godinu i pol ta je predstavka došla i na adresu Banskih dvora, Ureda predsjednika, saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, nekih oporbenih stranaka i medija. Činjenica je da ovako sročenu predstavku, koja SOA-u prikazuje kao leglo kriminala, koji potom u nekoj čudnoj "špijunskoj" kohabitaciji pokrivaju i kadrovi skloni SDP-u i HDZ-u, nitko nije shvatio ozbiljno. Nitko osim, zanimljivo, predsjednika Josipovića koji jest naložio provjeru dokumenta. No, predstavka je navodno i odbačena, a nije dugo bila ni anonimna jer se otkrilo da su je pisala dvojica bivših agenata SOA-e F.B. i M.C., koji su, tvrde znalci, "bili nezadovoljni jer su izgubili posao prije nešto više od godinu dana". Jedan od spomenute dvojice i nije bio agent, nego portir.
Dvije mete
Obavještajni krugovi pak, analizirajući tekst objavljene predstavke, vide kao prvi "target" upravo SOA-u, a kao drugi cilj šefa Lozančića jer se u tekstu i sugerira vlastima da, nakon što su proveli smjenu ravnatelja Vojne sigurnosno-obavještajne agencije (VSOA), sada isto naprave i sa SOA-om. Razlog – vjerojatno je riječ o pokušaju političke instrumentalizacije obavještajne agencije, kako bi se i ona uključila u bitku oko parlamentarnih izbora.
– Pritisak ide na Lozančića, kako bi se više aktivirao na Vladinoj strani – smatra jedan od visokopozicioniranih znalaca, koji pritisak adresira na "radikalno krilo SDP-a". Drugi pak analiziraju kako je uistinu riječ o pritisku i upozorenje kadrovima koji su doista postavljeni u vrijeme HDZ-a da se "ne petljaju" u parlamentarne izbore i ne rade eventualne usluge oporbenjacima. Te teze govore o "političkom ratu" za dominaciju koji se, logikom "mi ili oni", provodi eto sada i u SOA-i. Znalci, pak, ne žele vjerovati da se to događa, jer, tumače, teško da bi bilo koji profesionalac, bio on sklon SDP-ovoj ili HDZ-ovoj opciji (inače u SOA-i je zabranjeno političko angažiranje i stranačka pripadnost), radio na javnoj objavi imena 10 do 15 aktivnih agenata SOA-e, a koji su u predstavnici imenovani, pa tako i (raz)otkriveni. A to, potvrđuju iz sustava, jest kazneno djelo, jer dio u tekstu spomenutih operativaca i dalje radi u sustavu.
Miroslav Tuđman, predsjednik mjerodavnog saborskog odbora, potvrđuje da je neka predstavka zaprimljena prije godinu i pol dana, ali to nije ova objavljena u tjedniku. – Ovo je nešto "dodavano", pitaj Boga s kojim razlozima – kaže.
>>SOA otkrila pranje novca, sada je na potezu DORH
>>SOA je Atlantsku plovidbu prijavila zbog sumnjive privatizacije?
He, he, Nacional, žuta štampa u službi trenutno vladajućih... Najbolje je bilo kada su izmislili da je onaj tip koji tuži Jakovčića svodnik i diler droge. Uglavnom, novine čiji je zadatak potaknuti birtijaške priče i teorije zavjere.