'Drama u SAD-u: Na nebu uočen kineski špijunski balon', 'SAD srušio navodni špijunski balon', 'Kina bijesna zbog obaranja balona', 'Pentagon: Viđen i drugi špijunski balon', 'Kina: Radi se o meteorološkom balonu', 'Iznad Rumunjske uočen sumnjivi balon, dignuti MiG-ovi'.... Balona je, u medijskim naslovima, ove veljače, bilo gotovo koliko i u pjesmi njemačke pjevačice Nene, iz 1983. - '99 Luftballons'. Bila je to pjesma koja je nastala upravo u znak prosvjeda protiv hladnog rata.
U današnjim okolnostima, kada se zbog balona 'oštre koplja' i dižu MIG-ovi, zanimljiva je i priča o tome kako je Nenin gitarist, Carlo Karges, ideju za pjesmu dobio na koncertu Rolling Stonesa, u Berlinu. U zrak su tada pušteni brojni baloni te se glazbenik zapitao - što bi se dogodilo da su ti baloni odletjeli preko Berlinskog zida, u sovjetski zračni prostor. U pjesmi je na to pitanje i odgovorio, pretpostavivši da bi baloni izazvali žestoku reakciju vojnih snaga - 40 godina kasnije ta se pretpostavka pokazala točnom.
No, u našoj smo arhivi pronašli zanimljivu vijest, godinu dana stariju od spomenute pjesme, u čijem su fokusu bili baloni, koji su tada zabrinuli Sovjete. Naime, u ožujku, 1982., sovjetski su mediji izvještavali o, kako se navodilo, 'sve složenoj situaciji u Poljskoj'. Poseban se publicitet davao slanju propagandnog materijala sa Zapada u tu zemlju, u kojoj je godinu dana prije, uvedeno ratno stanje.
'Baloni zaraženi virusom, opasnim po život'
Sovjeti su tada objavili bombastičnu vijest tvrdeći da je, s jednog danskog otočića, prema Poljskoj, pušteno čak deset tisuća balona, koji su, navodno, nosili plastične spremnike s anti-poljskim materijalima i uputama za podrivanje države.
Za tu se akciju, tada, izravno optuživalo Francusku i Dansku. Upozoravalo se i da je, svaki deseti balon, zaražen virusom, opasnim po život. Sovjeti su tada optužili zapad da je to 'nezakonit i amoralan čin', čije će žrtve ponajviše biti mladi, kojima se, stoga, savjetovalo da se klone takvih, potencijalno zaraženih, balona. Onima kojima se činilo nelogičnim da Zapad šalje virusom zaražene upute za podrivanje Poljske, iz tadašnjeg su Sovjetskog Saveza poručili da su imperijalistički krugovi Zapada spremni učiniti sve kako bi destabilizirali tu zemlju, pa čak i širenjem virusnih epidemija.
Podsjetimo, 13. prosinca 1981. godine, u Poljskoj je uvedeno ratno stanje. Od tog datuma sovjetska štampa nije pisala o situaciji u Poljskoj na način koji bi mogao zabrinuti tamošnju javnost. Objavljivani su članci iz kojih se moglo zaključiti da su građani Poljske, s olakšanjem i odobravanjem, dočekali uvođenje ratnog stanja. Fotografijama iz Varšave i ostalih gradova dokazivalo se i pokazivalo kako narod podržava ratno stanje, jer građani, vojnicima na ulici, daju topli čaj. Vijest o balonima bila je prekretnica te se javnost počelo informirati o složenoj situaciji u Poljskoj.
Ipak, baloni, na čiji spomen najprije pomislimo na dječje rođendane i proslave, u ratne su i vojne svrhe bili korišteni i mnogo ranije.
Prvo zračno bombardiranje - balonima na Veneciju 1849.
U vrijeme opsade Venecije, 1849., kada su se Mlečani pokušali osloboditi habsburške vlasti, austrijske su trupe bile potisnute daleko od središta grada te topništvo nije moglo djelovati. Stoga je austrijski feldmaršal Radetzky odlučio primijeniti novu tehniku granatiranja grada iz zraka. Novo austrijsko oružje bio je papirnati balon, promjera 6 metara, te spremnik od lijevanog željeza, ispunjen barutom. Pripreme za zračni udar potrajale su šest mjeseci. Prvo bombardiranje iz zraka, u povijesti, izvedeno je 22. kolovoza 1849. Veliki baloni, mongolfijerI, nosili su bombe od 25 kg, s vremenskim upaljačima tempiranim tako da otpuste bombe nad ciljevima u gradu. Osim s kopnenih položaja, baloni s bombama puštani su i s brodova na sidrištu, no, učinak tog prvog bombardiranja nije bio naročito uspješan.
Isprobajte arhivu Večernjeg lista
Na stranici https://arhiva.vecernji.hr/ nalazi se najveća digitalna arhiva izdanja dnevnih novina u Hrvatskoj, ali i u regiji. Pretplatite se danas i dobivate uvid u više od 60 godina hrvatske povijesti.
Tada su, navodno, kružile priče o 'izumu Hrvata kojim se planira razoriti Veneciju iz zračnih visina'. Satirični su plakati prikazivali brkate Hrvate kako, iz balona smiješnih oblika, bacaju bombe na trg sv. Marka. U Trevisu se čuva i bakrorez s nacrtom zračnog broda, zamišljenog na principu montgolfijere, koji je opremljen jedrom i mehanizmom za izbacivanje bombi. Na crtežu, na kupoli balona, istaknut je grb Kraljevine Hrvatske te natpis 'Izum Hrvata za bombardiranje Venecije'.
Balonima su se 'igrali' Japanci u 2. svjetskom ratu
Od studenog 1944., do travnja 1945., japanska je vojska lansirala oko 9300 balona, kojima je tada napala Ameriku. Balone, punjene vodikom, mehanizam je držao na visini od 10.000 metara, oko tri dana, što je bilo dovoljno da ih zračne struje odnesu od Japana do Sjeverne Amerike. Baloni, koje su Japanci nazvali 'Fu-Go', nosili su kombinacije zapaljivih i rasprskavajućih bombi te su bili prvo oružje interkontinentalnog dometa. Bili su to napadi s najvećim dometom, u povijesti dotadašnjeg ratovanja, koji su odnijeli šest života.
>>Priča je originalno objavljena u Večernjem listu 23. ožujka 1982. godine. Više priča pronađite u Večernjakovoj arhivi.