Španjolska kraljica Sofija otvorit će 13. srpnja veliki Muzej ljudske evolucije u Burgosu u autonomnoj regiji Castile i León na sjeveru Španjolske. Bit će to muzej deset puta veći od našeg u Krapini, iako je i potonji zbog najsuvremenije multimedijalne prezentacije u svjetskom vrhu.
Baština UNESCO-a
Muzej u Burgosu čuvat će i prezentirati arheološke nalaze iz 15-ak kilometara udaljenih planina Atapuerca. To je jedno od svjetski najvažnijih arheoloških nalazišta i smatra se jednim od najvećih znanstvenih otkrića 20. stoljeća, ističu domaćini Španjolci.
Tamo su pronađeni najstariji ljudski fosili na europskom kontinentu, tj. ostaci šest osoba koje su živjele prije gotovo milijun godina, a to je mnogo starije od većine drugih ljudskih nalaza (krapinski je pračovjek živio prije 130.000 godina). Zato je nalazište Atapuerca 2001. postalo dio svjetske baštine pod zaštitom UNESCO-a.
Nalazište kod Burgosa otkriveno je pri gradnji pruge kroz Gran Dolinu, Galeríju i Elefante te špilju Sima de los Huesos. Istraživanja je 1964. počeo Francisco Jordá Cerdá i pronašao kosti ranih čovjekovih predaka, ali i onih iz brončanog doba i modernog čovjeka. Nađeno je i mnogo kamenog oruđa i oružja.
U okruženju predaka
Na jednom će katu prvi put biti objedinjeni najveći nalazi kostura i fosila, a bit će prikazana i tehnika arheološkog istraživanja.
Ostala tri kata bit će posvećena biološkoj i kulturnoj evoluciji, a moći će se, kao i u Krapini, doživjeti okruženje u kakvu su naši preci živjeli. Muzej ukupno ima 12.000 četvornih metara, od čega je polovica stalni postav.
Kad bi se moga rodit\' na bilo kojem mistu opet bi bira\' tebe i ovu ljubav istu.