Novi bolni udar eurozoni dolazi iz Španjolske jer njihovim bankama treba 76 milijardi eura da popune sve financijske rupe, upozorava Institut za međunarodne financije (IIF) u svom najnovijem izvješću o globalnom gospodarstvu. I dok eurozona lagano diže ruke od Grčke, čije probleme nije u stanju riješiti, IIF najavljuje novo žarište u uzdrmanoj europskoj monetarnoj uniji.
Gori i od Irske
IIF upozorava da španjolske banke “sjede na gomili loših kredita”, čiji volumen iznosi oko 260 milijardi eura. Od toga bi banke mogle same sanirati 184 milijarde eura, ali još uvijek će ostati rupa od 76 milijardi eura, upozorava IIF. Procjena IIF-a utemeljena je na iskustvima Irske, koja se bori sa sličnom bankarskom krizom.
– Španjolska je makroekonomska perspektiva još gora od Irske, posebice u smislu gospodarskog rasta i nezaposlenosti – ističe se u izvješću IIF-a.
Najveći dio gubitaka u španjolskim bankama može se pripisati kreditima za nekretnine, koji su izdani od regionalnih štedionica. Ovoliki gubici zasigurno se neće moći riješiti bez pomoći države koja se sama bori s golemom gospodarskom krizom.
Institut za međunarodne financije i OECD pozivaju EU da rupe u španjolskim bankama popune iz “europskog fonda spasa”. Podsjetimo, agencija Moody’s prije šest dana smanjila je kreditni rejting za 16 španjolskih banaka. Kreditni rejting smanjen je i dvjema najvećim španjolskim bankama, Banco Santander i BBVA, pa čak i banci Santander UK, britanskoj podružnici španjolskog bankarskog diva.
Rajoy uz Merkel
Uz najnovija upozorenja iz Madrida, sve se više zaoštrava diskusija o uvođenju zajedničkih euroobveznica, kojima se do sada žestoko opirala samo Njemačka. Neočekivanu podršku Angela Merkel dobila je od španjolskog kolege Mariana Rajoya, koji je sada također protiv euroobveznica jer smatra da one ne mogu brzo riješiti krizu. Rajoy se zalaže za izravniji angažman Europske središnje banke.
– ESB ima rješenja koja se mogu implementirati u roku od 24 sata – istaknuo je Rajoy.
Veliki problem za Španjolsku predstavlja i činjenica da im u uvjetima nove recesije upravo u ovoj godini na naplatu dolaze 142,2 milijarde eura za obveznice.
Nacionalizirati banke i duga više nema.