Država u kojoj je blokirano 328 tisuća građana mora nešto poduzeti kako bi ih vratila u sustav u kojem će servisirati dugove, trošiti i puniti proračun ili im, ako su stari, bolesni, nemoćni ili nezapošljivi, dugove otpisati.
Na margini društva sad je 7,7% stanovnika i jasno je, nisu svi u istom kontekstu: ima tu umirovljenika, nezaposlenih, zaposlenih i bolesnih; onih koje je do kraha doveo gubitak radnog mjesta i drugih koji su loše računali.
Vjerojatno i nešto neodgovornih. No svima im je zajedničko da im dug, kad dođe u ovu fazu, eksponencijalno raste pritisnut troškovima ovrha i javnih bilježnika, a ovršni zakon omogućava da se i zbog minimalnih iznosa plijeni višestruko vrednija imovina pa u kafkijanskim slučajevima zbog 200 kuna gube krov nad glavom.
Otvorili smo društvenu raspravu o blokiranima, u petak o toj temi organiziramo i okrugli stol na kojem će, uz predlagače rješenja, bivšeg bankara Gorana Gazivodu i saborskog zastupnika Gorana Aleksića, sudjelovati i predstavnici vjerovnika.
>>Cijelu priču i iskustva blokiranih pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od srijede ili u našem e-izdanju
U današnjem broju donosimo i sljedeće teme:
>>Spajanjem Bille i Spara imat ćemo 5000 radnika i 5 milijardi kuna prometa
>>Ekskluzivno: U Klovićeve dvore stiže spektakularna izložba iz ruskog Ermitaža
>>Propust Mosta: Osuđeni za podmićivanje zastupnika mogu na izbore
Kako je ovo moguce? Sa 100000 na 400000 mafijaska drzava, lazem mafija nije ovako drska.