Specijalne jedinice južnokorejske policije upale su u ured predsjednika Yoon Suk Yeola što je najnoviji razvoj u političkoj krizi koja je zahvatila zemlju nakon neuspješnog pokušaja predsjednika da prošlog tjedna uvede izvanredno stanje. Ovaj potez dolazi u jeku teških optužbi protiv predsjednika, uključujući pobunu i izdaju, dok je Yoon suočen s višestrukim istragama različitih državnih tijela. Iako je preživio glasovanje o opozivu, pritisak na njega sve više raste, a pozivi na njegovu ostavku ne jenjavaju, piše BBC.
Bivši ministar obrane Kim Yong-hyun, koji je preuzeo odgovornost za preporuku uvođenja izvanrednog stanja, pokušao je počiniti samoubojstvo tijekom pritvora u utorak navečer, prema riječima službenika. Trenutno je pod nadzorom i, prema riječima Ministarstva pravosuđa, "nema zdravstvenih problema". Kim je uhićen u nedjelju.
U međuvremenu, više visokih dužnosnika bliskih predsjedniku Yoonu podnijelo je ostavke nakon kratkotrajnog proglašenja izvanrednog stanja. Zemlja se sada nalazi u stanju političke neizvjesnosti.
Unatoč dogovoru kojim je Yoon skratio svoj mandat i obećao da se neće miješati u vanjske i unutarnje poslove, članovi vladajuće stranke bojkotirali su glasovanje o njegovoj opozivu. Međutim, oporbena Demokratska stranka, koja ima većinu u parlamentu, taj je dogovor nazvala "nelegalnim i neustavnim državnim udarom". Prosvjednici nastavljaju tražiti predsjednikovu ostavku, dok je njegova politička budućnost neizvjesna. Prema riječima Park Chan-daea, vođe oporbenih zastupnika, situacija je eskalirala u "drugi pokušaj puča".
U srijedu je 18 istražitelja poslano u predsjednički ured kako bi zaplijenili dokumente vezane uz sastanak kabineta održan u noći proglašenja izvanrednog stanja. Predsjednik Yoon nije bio u uredu tijekom racije, no prema stručnjacima, ovakav potez pokazuje da vlasti pojačavaju pritisak na njega i njegove saveznike. Profesor Mason Richey s Hankuk Sveučilišta za strane studije izjavio je za BBC kako se čini da će Yoon uskoro biti opozvan, a moguće je da će se suočiti i s uhićenjem te optužbama za pobunu.
Ovo je prvi put od prosinca 2019. da je predsjednički ured pretražen u sklopu istrage. Tada je to bilo povezano s korupcijskim optužbama protiv bivšeg zamjenika gradonačelnika Busana, no istraga nije uključivala ulazak u prostorije ureda. Južna Koreja nalazi se u razdoblju političke nestabilnosti, dok predsjednik Yoon, koji je preuzeo dužnost 2022., pokušava očuvati svoju poziciju usred rastućih pritisaka. Analitičari predviđaju da bi ova kriza mogla donijeti velike promjene u političkoj strukturi zemlje.
FOTO/VIDEO Pogledajte u što se pretvorio skup u Južnoj Koreji: Tisuće pjevale hitove i mahale svjetlosnim štapićima
Tako je ućinio i Šulc u njemačkoj samo nitko ne reagira?